Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çevre temizlik vergisi beyannamesi 2017!

Çevre temizlik vergisi , bina/apartman katında ikamet edenler veya işyerini kullananlar tarafından yılda iki kez ödeniyor.


Çevre temizlik vergisi , bina/apartman katında ikamet edenler veya işyerini kullananlar tarafından yılda iki kez ödeniyor.


İşyeri satın alıp taşınan veya kiralayan kimseler, çevre temizlik vergisi mükellefi oluyor. Mükellefiyet taşınmazın kullanımı ile birlikte başlıyor. Bu nedenle taşınma işleminden sonra ilgili belediyeye giderek beyanname verilmesi gerekiyor.


Çevre temizlik vergisi beyannamesi mükellef olunduğunda bir defa veriliyor. Takip eden yıllarda binayı kullanan değişmediği sürece yeniden beyanname verilmiyor.


Ancak konut satın alma veya kiralamalarında belediyeye bu bildirim verilmiyor. Çevre temizlik vergisi konutlarda su faturasına yansıtıldığı için aboneliğin başlaması ile birlikte vergi mükellefiyeti de başlamış oluyor.


Sonraki işlemler ve değişiklikler için çevre temizlik vergisi mükellef sicil numarası ile takip edilebilir. 


Çevre temizlik vergisi ne kadar?

Çevre temizlik vergisi, birinci taksiti Mart-Nisan-Mayıs aylarında, ikinci taksiti Kasım ayında olmak üzere iki eşit taksitte ödenir. Dileyen mükellef birinci taksit döneminde veya daha önce tümünü de ödeyebilir. 


Çevre temizlik vergisi her yıl Maliye Bakanlığınca saptanan yeniden değerleme oranının yarısı kadar arttırılarak hesaplanır. 


Çevre temizlik vergisi tutarları için tıklayın.


Çevre temizlik vergisi beyannamesi 2017 için tıklayın.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com