Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çevre temizlik vergisi muafiyeti 2017!

Belediye Gelirleri Kanunu gereğince belediyelerin sunduğu çevre temizlik hizmetleri için ödenen çevre temizlik vergisinde muafiyetlik durumu da bulunuyor. İşte çevre temizlik vergisi muafiyeti 2017..


Çevre temizlik vergisi, Belediye Gelirleri Kanunu gereğince belediyelerin sunduğu çevre temizlik hizmetleri için ödeniyor.


Bu vergi her sene, senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Vergide ilk taksitler Mart, Nisan ve Mayıs aylarında, ikinci taksitler ise Kasım'da ödeniyor.


Çevre temizlik vergisi mükellefi "taşınmazı kullanan kişi" oluyor. Gayrimenkulde kiracı varsa, çevre temizlik vergisini kiracının ödemesi gerekiyor.


Kanunen bazı gayrimenkuller için hiç çevre temizlik vergisi ödenmezken, bazı durumlarda da vergi ödemelerinden muaf olunabiliyor. 


Çevre temizlik vergisi muafiyeti 2017!

Çevre temizlik vergisi, çatılı gayrimenkuller için ödeniyor. Daha açık belirtmek gerekirse, vergi konut ve çatılı işyerleri için ödeniyor. Ancak arsa ve araziler kanunen vergiden muaf tutuluyor.


Çevre temizlik vergisinde kullanılmayan gayrimenkuller için vergi ödemesi yapılmıyor. Boş olan konut ve işyerlerinin muafiyeti için ilgili belediyeye gidilerek bir dilekçe ile başvuru yapılması gerekiyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com