Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çevre temizlik vergisi mükellefiyeti ne zaman başlar?

Çevre temizlik vergisinin mükellefi, binaları kullananlar oluyor. Peki, çevre temizlik vergisi mükellefiyeti ne zaman başlar?


Çevre temizlik vergisi, işyeri ve konutlar için ödeniyor. Arsa ve arazi gibi boş gayrimenkuller vergiden muaf oluyor. Ödemeler, senede iki eşit taksit halinde yapılıyor.


Mart, Nisan ve Mayıs ayları ile Kasım ayı olmak üzere iki eşit taksit halinde ödeniyor.Verginin mükellefi, binaları kullananlar oluyor. Peki, çevre temizlik vergisi mükellefiyeti ne zaman başlar?


Mükellefiyet, binanın kullanımı ile başlıyor. İşyeri ve diğer şekillerde kullanılan yapı sahiplerinin belediyeye giderek beyanname vermeleri gerekiyor.


Buna karşın konutlara ait çevre temizlik vergisi, konutları kullananların su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle su tüketim bedeli ile birlikte tarh ve tahakkuk ettirileceğinden, konutları kullananlar tarafından ilgili belediyelere, büyükşehir belediyesi bulunan yerlerde ise su ve kanalizasyon idarelerine bildirim verilmiyor.


Belediyenin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan ancak, su ihtiyacı belediyece veya büyükşehir belediyelerine bağlı su ve kanalizasyon idarelerince tesis edilmiş su şebekesi haricinde karşılayan konutlar ile işyeri ve diğer şekillerde kullanılan binaların yıl içinde kullanılmaya başlanması halinde, mükellefler; kullanmaya başladıkları tarihten itibaren 30 gün içinde bildirim vereceklerdir. 


Ancak, kullandıkları binalarla ilgili olarak daha önce bildirim veren mükellefler, grup, derece veya mükellefiyetlerinde herhangi bir değişiklik olmadığı sürece bildirimde bulunmayacaklar ve vergi her yılın Ocak ayında kendiliğinden tahakkuk etmiş sayılacaktır.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com