Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çevre temizlik vergisi nereden ödenir?

Çevre temizlik vergisi, belediyelerin sunduğu temizlik hizmeti için ödeniyor. Peki, çevre temizlik vergisi nereden ödenir?


Çevre temizlik vergisi, belediyelerin sunduğu temizlik hizmeti için ödeniyor. Bu vergi, konut ve işyerleri için ödeniyor. Ancak arsa ve araziler için ödenmiyor. 


Çevre temizlik vergisinin mükellefi konut ve işyeri kullanıcıları oluyor. Bu gayrimenkuller kullanımda değilse, yine vergi ödenmiyor. Ancak bu durumun belediyeye bildirilmesi gerekiyor.


Konut ve işyerleri için çevre temizlik vergisi farklı şekillerde ödeniyor. Peki, çevre temizlik vergisi nereden ödenir?


Çevre temizlik vergisi konutlar için su faturasına yansıtılıyor. Faturanın ödenmesi ile vergi de ödenmiş oluyor. İşyeri için ise vergi ödemelerinin belediyeye yapılması gerekiyor.


Çevre temizlik vergisi ne kadar?

Konutlara ait 2017 çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 28 kuruş, diğer belediyelerde 21 kuruş olarak tahsil edilecek.Vergi, büyükşehirde ve büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde farklı bedellerde ödeniyor. 2017 yılı çevre temizlik vergisi tutarları şu şekilde sıralanıyor:


Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi

Çevre temizlik vergisi nereden ödenir?


Büyükşehir belediyelerinde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi

Çevre temizlik vergisi nereden ödenir?


İndirimli çevre temizlik vergisi uygulaması

Çevre temizlik vergisi nereden ödenir?
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com