Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çevre temizlik vergisi ödemeleri için son 15 gün!

Halk arasında çöp vergisi olarak da bilinen çevre temizlik vergisi en son 31 Mayıs'ta ödeniyor. Buna göre, çevre temizlik vergisi ödemeleri için son 15 gün kaldı..


Halk arasında çöp vergisi olarak da bilinen çevre temizlik vergisi, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun mükerrer 44 üncü maddesi gereğince ödeniyor.


Bu vergi yalnız işyeri ve meskenler için ödenirken arsa ve araziler için çöp vergisi ödenmiyor.


Bu verginin ödemesi mesken ve işyerleri için farklı şekillerde yapılıyor. İşyeri için belediyeye ödenen çevre temizlik vergisi konutlarda su faturasına yansıtılıyor. Faturanın ödenmesi ile birlikte vergi de ödenmiş oluyor.


Çevre temizlik vergisi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Verginin ilk taksit dönemi 1 Mart itibariyle başladı. Peki, çevre temizlik vergisi ilk taksit son ödeme tarihi 2016 ne zaman?


Çevre temizlik vergisi ilk taksit son ödeme tarihi 31 Mayıs olup, mükelleflerin bu tarihe kadar ödemelerini yapmaları gerekiyor. Buna göre, çevre temizlik vergisi ödemeleri için son 15 gün kaldı. 


İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılıyor. Çevre temizlik vergisi için ödenecek bedel taşınmazın türüne ve grubuna göre hesaplanıyor. Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com