Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çevre temizlik vergisi ödemeleri için son 2 hafta!

Çevre temizlik vergisi, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun mükerrer 44 üncü maddesi gereğince ödeniyor. Çevre temizlik vergisi ödemeleri için son 2 hafta kaldı..


Çevre temizlik vergisi, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun mükerrer 44 üncü maddesi gereğince ödeniyor. Bu vergi, belediyelerin temizlik hizmetinden faydalanan konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan taşınmazlardan tahsil ediliyor.


Konut ve işyerleri için farklı şekillerde ödenen çevre temizlik vergisi çöp vergisi olarak da biliniyor. 


İşyerleri için belediyeye ödenen bu vergi konutta su faturalarına yansıtılıyor. Faturanın ödenmesi ile vergi de ödenmiş oluyor. 


Arsa ve arazilerin mükellef olmadığı bu vergiyi mal sahibi değil, kullanıcısı ödüyor. Buna göre taşınmazda kiracı olması halinde mükellef kiracı oluyor. Çevre temizlik vergisi için ödenecek bedel taşınmazın türüne ve grubuna göre hesaplanıyor. 


Çevre temizlik vergisi iki eşit taksit halinde ödenebiliyor. Vergi için ilk taksit ödemeleri Mart ayında başladı. İlk taksit dönemi 31 Mayıs'a kadar devam edecek. Buna göre, çevre temizlik vergisi ödemeleri için son 2 hafta kaldı.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com