Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çevre temizlik vergisi ödemeleri için son 8 gün!

Mayıs ayı içerisinde gayrimenkuller için ödenen vergiler arasında çevre temizlik vergisi de bulunuyor. Ancak bu vergi emlak vergisinden farklı şekilde ödeniyor.


Mayıs ayı içerisinde gayrimenkuller için ödenen vergiler arasında çevre temizlik vergisi de bulunuyor. Ancak bu vergi emlak vergisinden farklı şekilde ödeniyor. Yalnız mesken ve işyerinden alınan çevre temizlik vergisi arsa ve arazilerden alınmıyor.


Ayrıca kullanılmayan boş ev ve işyerleri için de bildirim verilmesi halinde vergi ödemelerinden muaf tutuluyor.


Çevre temizlik vergisi bilindiği üzere belediyelerin sunmuş olduğu çevre temizlik hizmeti için ödeniyor. Halk arasında çöp vergisi olarak da bilinen bu vergi senede iki taksitte ödeniyor.


Çevre temizlik vergisinin ilk taksit dönemi, emlak vergisi ile aynı dönemde Mart ayında başlamıştı. Vergi için son 8 gün kalmış olup, ödeme dönemi 31 Mayıs'ta sona eriyor.


Konutlarda su faturasına yansıtıldığı için, vergi ödemesi faturanın ödenmesi ile birlikte ödenmiş oluyor. Ancak işyeri ve diğer şekillerde kullanılan taşınmazların vergi borcu ilçe belediyesine ödeniyor.


Ayrıca verginin mükellefi taşınmazın sahibi değil, kullanıcısı oluyor. Bu durumda taşınmazda kiracının olması halinde vergiyi kiracılar ödüyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com