Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çevre temizlik vergisi sorgulama!

Halk arasında çöp vergisi olarak da bilinen çevre temizlik vergisi, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu gereğince ödeniyor. Peki bir taşınmazın çevre temizlik vergisi nasıl sorgulanır?


Çevre temizlik vergisi sorgulama!


Halk arasında çöp vergisi olarak da bilinen çevre temizlik vergisi, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu gereğince ödeniyor. Bu vergi, arsa ve arazilerden alınmıyor.


Konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan yapılar için ödenen çevre temizlik vergisinin mükellefiyeti taşınmazın kullanılması ile birlikte başlıyor. Verginin mükellefi de, taşınmazın kullanıcısı oluyor.


Eğer taşınmazda kiracı varsa çevre temizlik vergisi ödemelerinden kiracı sorumlu oluyor. Bu vergi, meskenlerde su faturasına yansıtılıyor.


İşyeri ve diğer şekillerde kullanılan yapılar için verginin belediyeye giderek ödenmesi gerekiyor. Çevre ve temizlik vergisi, senede iki eşit taksitte ödeniyor. 


İlk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs ayında; ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında ödeniyor. Buna göre 2015 yılına ait vergi ödemeleri tamamlandı. 


Ancak dönemi içinde vergi ödemeyen mükellefler vergilerini gecikme cezası ile birlikte ödeyebiliyor. Peki, çevre temizlik vergisi nasıl sorgulanır?


Çevre temizlik vergisi sorgulama

Çevre temizlik vergisi sorgulama işlemi taşınmazın bağlı olduğu belediyeye gidilerek yapılabiliyor. Belediyenin e-beledite sistemine dahil olması halinde isteyenler çevre temizlik vergisi sorgulama işlemini internet üzerinden de yapabiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com