Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çevre ve temizlik vergisi 1. taksiti ne zaman 2018?

Çevre ve temizlik vergisi, konut ve işyeri kullanıcıları tarafından ödeniyor. Peki, çevre ve temizlik vergisi 1. taksiti ne zaman 2018?


Çevre ve temizlik vergisi, konut ve işyeri kullanıcıları tarafından ödeniyor. Bu vergi arsa ve araziler için ödenmiyor. Ödemeler emlak vergisi ile aynı dönemlerde ödeniyor. 


Vergi ödemeleri konut ve işyerlerinde farklı şekillerde yapılıyor. Konutlarda su faturasına yansıtılan bu vergi, işyerlerinde belediyeye gidilerek ödeniyor. 


Çevre ve temizlik vergisi 1. taksiti ne zaman 2018?

Çevre ve temizlik vergisi 1. taksiti ödemeleri 1 Mart itibari ile başlıyor. Çevre ve temizlik vergisi 1. taksit ödemeleri 31 Mayıs'a kadar devam edecek.


Çevre ve temizlik vergisi ne kadar?

 

Konutlara ait çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 32 kuruş, diğer belediyelerde 24 kuruş olarak hesaplanacak.


Belediyenin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan ancak, su ihtiyacını belediyece veya büyükşehir belediyelerine bağlı su ve kanalizasyon idarelerince tesis edilmiş su şebekesi haricinden karşılayan konutlara ilişkin çevre temizlik vergisi, aşağıda yer alan ilgili tarifelerin yedinci grubunun belediye meclislerince en son intibak ettirilen derecelere ait tutarlar üzerinden tahakkuk ettirilecek.


İşyerleri ve diğer şekilde kullanılan binalara ait çevre temizlik vergisi


İşyerleri ve diğer şekilde kullanılan binalara ait çevre temizlik vergisi, büyükşehir belediyeleri ve büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde aşağıdaki tarifelere göre uygulanacak.


Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi:


Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde uygulanacak olan çevre temizlik vergisi tarifesi aşağıda yer alıyor:


Çevre ve temizlik vergisi 1. taksiti ne zaman 2018?


Büyükşehir belediyelerinde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi:


2464 sayılı Kanunun mükerrer 44 üncü maddesinin beşinci fıkrasına göre, büyükşehir belediyelerinde çevre temizlik vergisi, diğer belediyelerde uygulanan çevre temizlik vergisi tutarları yüzde 25 artırılarak hesaplanacak.Buna göre büyükşehir belediyelerinde uygulanacak olan çevre temizlik vergisi tarifesi aşağıda yer alıyor:


Çevre ve temizlik vergisi 1. taksiti ne zaman 2018?


İndirimli çevre temizlik vergisi uygulaması


Çevre ve temizlik vergisi 1. taksiti ne zaman 2018?
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com