Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Charles Ebbets kimdir?

Gökdelenin Tepesinde Öğle Yemeği - adlı fotoğrafın sahibi. Hiç bir fotoğraf bu kadar ikonik hale gelmemiştir.Amerika'daki gökdelen inşaatları tarihinin şu fotoğraftan daha ünlü bir başka karesi yoktur.


Fotoğraf genellikle "Lunch Break On A Skyscrapper" diye adlandırılır: “Gökdelenin Tepesinde Öğle Yemeği”.


Charles Ebbets kimdir?New York'ta 1932 yılında Rockefeller Center'ın inşaatı esnasında çekilmiştir. (Bugün General Electric Binası). Fotoğraf 2 Ekim 1932 Pazar günü New York Herald Tribune’de yayınlandı.


Yıllarca, o fotoğrafı kimin çektiği kesin olarak bilinemedi. Ancak 2003 yılının Eylül ayında bir kesinlik kazandı. O fotoğrafın sahibi Charles Ebbets. Hikayesi de şöyle:


Bu fotoğrafı görmeyen var mı? Fotoğrafı görmemiş olsanız da mutlaka bir yerlerde ilüstrasyonlarına rastlamışsınızdır: 1930'ların New York'unda, yerden metrelerce yüksekte, çelik bir inşaat iskelesi üstünde neşeyle öğlen yemeklerini yiyen 11 adamın fotoğrafı. 


Ancak hemen herkesin tanıdığı bu kare, yakın geçmişe kadar yaratıcısı hakkındaki gizemini koruyordu. Ama ne adı ve ne de neden çekildiği kesin olarak bilinmeyen, elden ele dolaştığı yıllar boyunca 'İskele Üzerindeki Adamlar' diye anılan fotoğrafın 'ilk sahibi' artık biliniyor. 


'Büyük Bunalım' yılları... 


Meçhul fotoğrafçının 1932 yılında ünlü 'Büyük Bunalım' sırasında, Rockefeller Merkezi'nin inşasını fotoğraflamakla görevlendirilen Charles Ebbets olduğu açıklandı. 1978 yılında 72 yaşındayken ölen Charles Ebbets'ın hayat hikâyesi, en az hafızalara kazınan bu kare kadar ilginç. 


Çünkü Ebbets, belki de büyük bunalım dönemlerini yaşayan herkes gibi, o işten bu işe savrulup durmuş. 

Eline fotoğraf makinesi almadan önce oyunculuk, yarış otomobili pilotluğu, güreşçilik, avcılık, balıkçılık ve hatta uçak pilotluğu yapmış. 


İskelede bir fotoğrafçı 


Charles Ebbets kimdir?


Washington Post gazetesi, yedi yıl önce bu ünlü fotoğrafı çekeni bulmak için epey uğraşmış, ama hep çelişkili sonuçlara ulaşmıştı. Fotoğrafı arşivlerine alan Seattle merkezli fotoğraf ve imaj dağıtımcısı Corbis Inc. şirketi ise yaklaşık beş yıl önce Ebbets'ın kızına kadar ulaşmış. 


Bu konu için bir araştırmacı tutan şirket, ulaştıkları sonucu açıklamak için Corbis arşivinin 100'üncü yıl kutlamalarını beklemiş. Corbis'in tarihi fotoğraflar bölümü direktörü Ken Johnston'a göre ellerindeki en kesin kanıt, Ebbets'ın bir fotoğrafı. Ebbets, fotoğrafta benzer bir iskelenin üzerinde ve işçilerinkine benzer bir kayıtsızlık içinde, fotoğraf 

makinesini ayarlıyor! Arkada Empire State binasının silüeti görülüyor. 


Kızı Tami Ebbets Hahn'ın verdiği bilgiye göre, 1905 yılında doğan Charles Ebbets, eline ilk fotoğraf kamerasını sekiz yaşındayken, annesinin hesabına yazdırdığı mahalledeki bir dükkândan almıştı. 


Ordu için de çalıştı 


Gençliğinde kısa bir süre sinema oyunculuğuyla da ilgilendikten sonra, gazeteler ve ABD ordusunun dergileri için fotoğraf çekmeye başladı. O dönemlerde çektiği fotoğlaflar, 'İskele Üzerindeki Adamlar' da dahil olmak üzere New York Times gazetesinde ve National Geographic dergisinde de yayımlandı. Ebbets, daha çok doğa ve manzara görüntüleriyle ilgileniyordu. Ancak 1935 yılında ABD'de 400'den fazla kişinin ölümüne sebep olan kasırgayı ve Seminole Kızılderililerinin gizli ve kutsal seremonilerini de görüntülemeyi başarmıştı. Ebbets, 1978 yılında, 72 yaşında hayata veda etti.


Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları