Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çiftehavuzlar - Esenler - İstanbul

Çiftehavuzlar denilince herkesin aklına, İstanbul'un Anadolu yakasında, Bağdat caddesi hinterlandındaki "nezih" semt gelir. Ancak bu Çiftehavuzlar, o Çiftehavuzlar değildir. Esenler'deki Çiftehavuzlar, bir atölyeler mahallesidir.Çiftehavuzlar - Esenler - İstanbul


Çiftehavuzlar Mahallesi nerededir?


Çiftehavuzlar Mahallesi; İstanbul Avrupa Yakasındadır. Esenler ilçesine bağlı bir mahalledir.  Kuzeyinde Davutpaşa ve Namık Kemal, doğusunda Zeytinburnu ilçesine bağlı Maltepe, batısında Güngören ilçesine bağlı Gençosman ve Sanayi,  güneyinde ise yine Güngören ilçesine bağlı Mehmet Nesih Özmen ve Tozkoparan mahalleleri bulunmaktadır.


Çiftehavuzlar Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projesi nasıl başladı?


Esenler Belediyesi bünyesinde yer alan Kentsel Dönüşüm Masası ile birlikte, Kentsel Dönüşüm uygulanan her mahalleye dönüşüm ofisleri açıyor. Esenler'de Turgutreis Mahallesi'nde 8 bin 800 metrekare, Oruçreis Mahallesi'nde 72 bin 80 metrekare, Çiftehavuzlar Mahallesi'nde 85 bin 300 metrekare, Havalanı Mahallesi'nde 72 bin metrekare, Tuna Mahallesi'nde ise 25 bin metrekare alanda kentsel dönüşüm çalışmaları yürütülüyor.

Esenler Belediyesi’nin resmi web adresinden alınan bilgiye göre;


Çiftehavuzlar Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesi kapsamında 85.300 metrekarelik alan üzerinde çalışılmaya başlandı. Alanın nüfusu yaklaşık 3.200 kişi olup, bölgede 109 parsel, 154 yapı ve  854 bağımsız birim bulunmaktadır.


İlçe geneline göre nispeten yapı ve nüfus yoğunluğunun düşük olduğu Çiftehavuzlar içerisinde belirlenen bölgenin planlı biçimde yeniden ele alınarak, kentsel donatı standartları yüksek,  depreme dayanıklı,  sağlıklı bir yerleşim düzeninin sağlanması ile, ilçede kentsel yenilemeye ivme kazandırabilecek, lokomotif bir projedir. Proje alanı içerisinde yaklaşık 1.500 konut üretilmesi hedeflenmektedir.


Çiftehavuzlar’da bulunan kamu kurumları hangileridir?


Okul olarak Çiftehavuzlar Mahallesi’nde Atatürk İlköğretim Okulu, sağlık kurumu olarak ise Çiftehavuzlar Sağlık Merkezi yer almaktadır.


Çiftehavuzlar Mahalle muhtarlığının iletişim bilgileri nedir?


Adres: Çiftehavuzlar Mah. Sarıgöl Cad. No:3 ESENLER

Telefon: 0 212 482 18 18