Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çiğdem Hitay kimdir?

Dünyanın en prestijli gayrimenkul satış ve danışmanlık markalarından biri olan Sotheby's International Realty'in Türkiye yönetim kurulu başkanıdır. Çiğdem Hitay kimdir?07 Temmuz 1965 doğumlu Çiğdem Hitay, Işık Lisesi’nin ardından, Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Pazarlama Bölümü’nü bitirdi. Üniversiteden mezun olduktan sonra çeşitli üst düzey pozisyonlarda görev aldı. 


Halen, 2010 yılının son çeyreğinde açılan Sotheby’s International Realty Türkiye’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş yaşamına devam ediyor.


Evli ve bir çocuk annesi olan Hitay; KAGİDER, TİKAD, MİKADER ve TÜRKKAD üyesidir.


Çiğdem Hitay Nisan 2013'te şu değerlendirmeyi yapmıştır:


- "Çocukları yurt dışında eğitim alan Türk müşterilerimiz özellikle New York, Londra, Miami ve Barcelona'ya ilgi gösteriyor. Ama Avrupa'da yaşanan kriz ve düşen konut fiyatları ile birlikte son günlerde Yunanistan ve Portekiz'e de bir ilgi olduğunu gözlemliyoruz. Biz sahip olduğumuz uluslararası networkün gücü ile hem yurt dışından hem de Türkiye'den bize başvuran müşterilerimize en iyi hizmeti sunuyoruz." 

ŞİRKETİN WEB SİTESİ:

http://sothebysrealty.com.tr/tr


İşadamı Emin Hitay'ın eşi Çiğdem Hitay, 12 Şubat 2012 tarihinde Habertürk gazetesinde yayınlanan söyleşide, kendisi hakkında şunları anlatıyor:


- Işık Lisesi’ni bitirdikten sonra İsviçre’de Leysin’de bulunan American College of Switzerland’da lisans eğitimine başladıktan sonra Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Pazarlama Bölümü’ne geçiş yaparak mezun oldum.

Üniversite son sınıfta iş hayatı ile tanıştım. 4 yıl süreyle profesyonel olarak çalıştığım tekstil sektöründe çeşitli kademelerde yöneticilik yaptım. Bu dönemde sosyal girişimcilik yönüm ağır bastı. Üniversite yıllarından itibaren çeşitli sivil toplum örgütlerinde gönüllü olarak çalışıp, bir yandan da Şişli Leo Kulübü’nün başkanlığını yürüttüm. Evlendikten sonra kısa bir süre iş hayatına ara verdim. Bu dönemde dünyaya gelen oğlumla ilgilenip, anneliğin tadını çıkarmak istedim. Bir yandan da sivil toplum örgütlerinde aktif olarak görev almaya başladım. MİKADER, TÜRKKAD ve Adım Adım Grubu’nda halen çalışmalarımı sürdürüyorum.


SORU: Sotheby’s International Realty Türkiye temsilciliğini alırken hedefiniz neydi? Hedeflerinizin ne kadarı gerçekleşti?


Sotheby’s, eşim Emin Hitay ve benim uzun yıllardan beri gözlemlediğimiz bir kuruluştu. Sotheby’s International Realty, gayrimenkul alım satımı konusunda dünya lideri bir şirket. Türkiye’de de niş pazarda müşteri memnuniyeti, gizlilik ve yapılan anlaşmaların tek yetkili olarak alınması anlamında eksiklik vardı. 2 yıl süren temaslarımız sonunda Sothebys’i Türkiye’ye getirdik.  


İlk ofisimizi Aralık 2010’da Nişantaşı’nda açtık. Kısa bir süre sonunda ise çok geniş bir gayrimenkul portföyüne sahip olduk. Haziran ayında gelen yoğun talepten ötürü 2. ofisimizi Bodrum’da hizmete soktuk. 

Sizin de bildiğiniz gibi Türkiye, yabancı yatırımcıların ilgisi açısından 2011’i oldukça iyi geçirdi. 2011’de Ortadoğu’da ve Avrupa’da yaşanan krizler, o bölgelerdeki yatırımcıların ilgisini ülkemize kaydırdı. Aynı ilginin 2012’de de devam edeceğini düşünüyorum. Eğer mütekabiliyet yasası yürürlüğe girerse, Avrupa ülkelerinin dışında özellikle Rusya, Azerbaycan, Türki Cumhuriyetler ve Ortadoğu ülkelerindeki vatandaşların da Türkiye’de mülk edinmelerine çok büyük kolaylık gelecektir ve çok önemli bir yabancı sermaye girişinin önü açılacaktır.


SORU: Yabancılar ülkemizde özellikle hangi bölgelere rağbet ediyorlar? Konut seçimindeki öncelikleri ve dikkat ettikleri konular nelerdir?


Özellikle ilgi gören bölgeler İstanbul’da Boğaz, Tarihi Yarımada, şehir içindeki seçkin rezidanslar, Ege ve Akdeniz sahillerinde başta Bodrum olmak üzere lüks villalar. Yabancılar İstanbul’da aslında her yere ilgililer ama bunları şöyle ayırabilirim: Ortadoğu ve Körfez ülkeleri daha çok boğaz hattındaki evleri tercih ediyorlar. Bunlara yalılar, yol yalıları veya deniz gören manzaralı şirin evler de dahil. Kuzey ülkelerin müşterileri Ruslar ve Kazaklar privacy’e önem verdiklerinden, daha çok bahçe içinde, yüzme havuzlu büyük villaları tercih ediyorlar. Bunun yanında Avrupa ülkeleri eski İstanbul’u tercih ediyorlar. Avrupa ülkelerinde yaşayan müşterilerimiz İstanbul’a geldikleri zaman dairelerini eşyalı kiralamak istiyorlar. Genel olarak baktığımda ise tek birşey söyleyebilirim, bütün müşterilerimiz özelliği olan seçkin konutlar tercih ediyorlar.


SORU: İnsanlara lüks konutları pazarlayan bir şirketin Türkiye'deki Yönetim Kurulu Başkanısınız  sizin lüks tanımız nedir? Hayattaki en büyük lüksünüz bizimle paylaşır mısınız?


Herkese göre lüksün kavramı değişkendir. Kimisi güzel bir eve sahip olmayı lüks sayarken; kimisi için güzel bir araba, kimisi için güzel bir mücevher olabilir. Ben lüksün herkese göre göreceli bir kavram olduğunu düşünüyorum. Benim için en büyük lüks sağlıktır, eğer sağlıklı iseniz her şeye kavuşabilir ve istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.


SORU: Hayalini kurduğunuz ve satın almak istediğiniz bir gayrimenkul var mı?


Eskiden beri hep küçük bir butik otel işletmeyi arzu ederdim, ancak bu iş yoğunluğunda hayallerimizi de ertelemek zorunda kalıyoruz.

 

SORU: Çiğdem Hitay'ı iş ve özel hayatta anlatacak olursanız nasıl değerlendirirsiniz?


İş ve özel hayatta farklı bir kişiliğim yok. Özel hayatımda sabırlı ve sakinliğimle tanınırım ama iş hayatının getirdiği zorluklar bazen insanın sakinliğinin bozulmasına neden olabiliyor. İş hayatında daha katı kurallara sahibim. Özel hayatımda toleransımı daha yüksek tutabiliyorum ama iş hayatında her zaman böyle olamıyor.
Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları