Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çimentoda zamlı tarife! Müteahhitler tepkili!

Çimentoya yüzde 50 zam yapan çimento şirketlerine bir tepki de müteahhiterden geldi. İnşaat Müteahhtleri Konfederasyonu (İMKON) zamlara tepki göstermek için şantiyeleri durduracak.


Ocak ayında yüzde 40 zam kararı alan ancak tepkiler üzerine zamları geri çeken çimento şirketleri ani bir kararla çimentoya yüzde 50 zam yaptı. Müteahhitler zamlara tepki göstermek için iş bırakma eylemi yapacaklarını açıkladı. 


Şantiyeler duracak

Çimento sektörü 2019 yılına zamla girdi. Fiyatlara yapılan yüzde 50 zam sektörü hareketlendirdi.  İnşaat Müteahhtleri Konfederasyonu (İMKON) zamlara tepki göstermek için şantiyeleri durduracaklarını açıkladı. 


Yüzde 50 zam

Çimento şirketleri ani bir karar alarak yüzde 50 zam yaptıklarını duyurdu. Çimento firmalarının zam açıklamasının ertesi günü zamlı tarifeden satışlar yapılıyor. 


İzmir Müteahhitler Federasyonu (İMFED) başkanı Ziya Dağlıer;


Çimentoda zamlı tarife! Müteahhitler tepkili!


REKABET KURULUNA GÖTÜRECEĞİZ

Son dönemde çıkan yönetmeliklerle, faizlerin yükselmesiyle, dövizdeki artışlarla ve inşaat maliyetlerindeki artışla inşaat sektörünün önü iyice tıkandı. Böyle zor bir süreçte çimento firmalarının çıkıp yüzde 50 zam yapmasının kabul edilebilir hiçbir tarafı yok. Çimento şirketleri inşaat firmalarını daha da çıkmaza sokuyor. Bu zamları rekabet kuruluna götüreceğiz. İnşaat sektörünün sorunu herkesin sorunu. Bu zammın hemen geri çekilmesi gerekiyor. Maliyetlerimiz çok artmış ve konut fiyatları hiç artmamışken bu zammı kabul etmemiz mümkün değil. Bu zamlar karşısında sessiz kalmayacağız. Tepkimizi ortaya koyacağız.


İzmir Müteahhitler Derneği başkanı İslam Yıldırım;


Çimentoda zamlı tarife! Müteahhitler tepkili!


ŞANTİYELERİ DURDURABİLİRİZ

Çimentoya yapılan bu zammın hiçbir gerekçesi yok. Yapılan bu zammı kınıyoruz. Çıkıp yüzde 50 zammın nedeni açıklasınlar kabul edelim. Çimento yerli hammadde ile üretildiği için dövizdeki artıştan çok az etkilendi. Buna rağmen yüzde 50 zam yapmaları fırsatçılıktır. Birçok müteahhit arkadaşımız yüksek maliyetlerden dolayı inşaata başlayamıyor. Arsa sözleşmesi imzalayan çok sayıda arkadaşımız yaptığı masraflara rağmen sözleşmelerini iptal ediyor. Zaten satışların yavaşladığı bu süreçte yapılan bu zamlar durumu daha da güçleştiriyor. Derneğimizin çatı kuruluşu İMKON daha önce iş bırakma çağrısında bulunmuştu. Yapılan zamlar üzerine yeniden iş bırakma çağrısı yapılacaktır. Zamlar geri çekilmediği taktirde konfederasyonumuzun öncülüğünde İzmir’deki müteahhitler olarak iş bırakma eylemine gideceğiz.


Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği (KAMDER) başkanı Niyazi Gültekin;


Çimentoda zamlı tarife! Müteahhitler tepkili!


ENFLASYONU DÜŞÜRMEK İÇİN DEĞİL YÜKSELMEK İÇİN MÜCADELE EDİYORLAR

Türkiye Çimento Mühtasilcileri Birliği enflasyonla mücadele kapsamında yüzde 40 zammı geri çektiklerini açıklamasından 1 ay sonra bu kez yüzde 50 zam yapmaları tamamen art niyetten kaynaklanıyor. Çimento şirketleri enflasyonu düşürmek için değil yükselmek için mücadele ediyor. Gıda ve sebze-meyve fiyatlarında aşırı artış yapan firmalara müdahale edip ceza kesen Ticaret Bakanlığı’nın haksız bir şekilde yüzde 50 zam yapan çimento firmalarına da müdahale etmesini bekliyoruz. Tamamen kâr odaklı olan bu zamları kınıyoruz.