Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çinliler gayrimenkulde gözlerini İstanbul'a dikti!

Geçtiğimiz bir senede gayrimenkulde alım satımlarıyla ön plana çıkan Çin, Türkiye’de gayrimenkul sektörüne konut geliştirici şeklinde adım atmayı planlıyor. 


Geçtiğimiz bir senede gayrimenkulde alım satımlarıyla ön plana çıkan Çin, Türkiye’de gayrimenkul sektörüne konut geliştirici şeklinde adım atmayı planlıyor. 

Yabancıya konut yatırımlarında Kovid-19 salgınının ardından, Türkiye’den alım yapan ve ön planda olan ülkelerin başında Çin yer alıyordu. Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak, Dünya Gazetesi Köşe Yazarı Kerim Ülker ve Super Group Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Gökçiler gayrimenkul piyasalarıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

Çinliler gayrimenkulde gözlerini İstanbul

Çinlilerin son süreçte Türkiye’yi odaklarına aldıklarına dikkat çeken Ali Gökçiler, “Son 1-2 yıldır Çin’den alımlar dikkat çekiyordu. Bu sürede pazarı öğrendiler ve şimdi de hakimiyet kurabilmek için arazi satın alımlarına başlıyorlar” dedi. Özellikle son 9 ayda 2 tip satın alma ve satış yönteminin ön plana çıktığını vurgulayan Gökçiler, “Birinci olarak alım satım yapmaya başladıklarını gözlemledik. Şimdi ise satın alım ve konut geliştirmeye başlayacaklar” şeklinde konuştu.

Çinliler gayrimenkulde gözlerini İstanbul

İstanbul ve Kıbrıs Çinlilerin markajında

Çinlilerin büyük satın alımlar gerçekleştirdiklerini dile getiren Ali Gökçiler, “Sayın Cumhurbaşkanımızın iki yeni şehir kuracağız açıklamasının ardından, Çinliler ülkemizde kurdukları şirketlerle satın almalara başladılar. Proje geliştirip markalı konut sektöründe ciddi bir oyuncu olmaya hazırlanıyorlar” ifadelerini kullandı. Kıbrıs’ta da yoğun satın alımlar yaşandığına dikkat çeken Gökçiler, “Türkiye doğunun en batısında ve çok avantajları var. Çin’e çok dikkatli bakmak gerekiyor” dedi.

Çinliler gayrimenkulde gözlerini İstanbul

“Markalı konut arzında ciddi azalma var” 

Kovid-19 salgını kapsamında alınan önlemler çerçevesindeki 17 günlük kapanma sürecinde yabancıya konut satışında hızlandıklarını vurgulayan Gökçiler, şunları kaydetti:

“Biz pandemi sürecinin hemen bitmeyeceğini öngörüp, en başından itibaren online sistemlerimizi geliştirmiştik. Bu sebeple yaptığımız satışların yüzde 50’sine yakınını online olarak gerçekleştirdik. 17 günlük kapanma süreci satışlarımızı etkilemedi.” 

Çinliler gayrimenkulde gözlerini İstanbul

Online platformlar üzerinden de deterjan alır gibi konut satıldığına dikkat çeken Gökçiler, “Kurduğumuz sistemlerle, e-konut satışında diğer ülkelerin çok önündeyiz. Dünyanın en çok kazandıran konutları ülkemizde, bu nedenle yabancılar ülkemizden vazgeçmiyorlar. İki tip alım var biri yatırım biri oturum. Türk vatandaşlığı almak da ülkeler için bir yatırım oluyor. Güvenli liman olarak görülen bir ülkeyiz. Markalı konutta da ülke olarak iyi bir noktadayız ancak arzda ciddi bir azalma var. Bu sebeple fiyatlar artmaya devam edecek” diye konuştu.