Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Concierge hizmetleri

Fransızca kökenli olan “concierge” kelimesi, aslında, kapıcı demektir. Ancak bu kavramla lüks konut pazarlayan inşaat şirketleri, görülmemiş "kapıcılık hizmetleri" vadetmektedir.Concierge hizmetleri ne demektir?


Concierge; Fransızca kökenli bir kelimedir. Fransızcada kapıcı anlamına gelmektedir. Concierge hizmetleri genellikle otellerde kullanılır. Resepsiyon departmanının bir alt kadrosu olarak müşterilere hizmet vermektedir. Araç kiralama, restoran adresleri, gezilip-görülecek yerler gibi bilgi sahibi insanlardan oluşan bir ekiptir. Bu tür danışmanlık hizmetleri vermektedirler. 


Concierge hizmetleri, son yıllarda markalı konut projelerinde de moda oldu. Rezidans dairesi satın alırken ya da bir site içinde konut sahibi olurken, firmalar bu tür hizmetleri müşterilerine sunmaktadırlar. Genellikle konut reklamlarında Concierge hizmetlerine vurgu yapılmaktadır.


Konut sektöründe concierge hizmetleri; araç kiralamak, ev temizliği, kuru temizleme, yemek hazırlamak, rezervasyon hizmetleri, dadılık, vale vb. gibi destekleri vermektedir. 


Concierge hizmetleri arasında neler yer almaktadır?


Henüz Türkçe karşılığı bulunmayan Concierge hizmetlerinin birçoğu şudur: Resepsiyon hizmetleri, teslimat hizmetleri, ev temizlik hizmeti, seyahat danışmanlığı ve uçak bileti, otel rezervasyon hizmeti, oto kiralama, bilgilendirme hizmeti, fatura hizmeti, özel gün ve davet organizasyonu, kurye hizmeti, kuru temizleme, terzi ve lostra salonu, çiçek ve hediye gönderim organizasyonu, özel şoförlü havaalanı transferi, çilingir - cam gibi ihtiyaçlarda konut yardımı ve restoran rezervasyon hizmeti.


Concierge hizmetlerini hangi firmalar vermektedir?


Otelcilikten konut sektörüne, bankalardan sigortacılara kadar hemen hemen her sektörde concierge hizmetleri verilmeye başlandı. Müşteri potansiyelini artırmak, reklam alanında dikkat çekmek için verilen bu hizmetlerini kullanan bazı firmalar şöyle: 


Privia, Ak Merkez, Amerikan Ekspres, Condrad İstanbul, Citi Bank, Garanti, Alfred Concierge Hizmetleri, Back-Up.


Concierge hizmeti veren robot, hangi otelde?


New York’ta yer alan Yotel’in concierge hizmetlerini vermesi için bir robot geliştirildi. Bu robost, endüstride kullanılan robotların aynısı. Adı ise Yobot. 


Yotel'in CEO'su Gerard Greene, Yobot için şu açıklamalarda bulundu:


Sanat olarak resim ya da heykel yerine endüstriyel formları kullanan bir fonksiyon düşündük. Resepsiyonda bu uygulamayı kullanan başka bir otel daha yok. Bu otomatik check-in servis, teknoloji meraklısı Yotel konseptine oldukça uygun.


Yobot, 72 adet büyük, 45 adet küçük olmak üzere toplam 117 bölmeye sahiptir. Konteynırlara açılır kapanır kolları ile kutuları taşımaktadır. Sensörlerin kutuları algılaması ile birlikte dolaplar açılıyor ve Yobot işlem bittikten sonra tekrar kullanıma hazır hale geliyor.


Hangi projelerde concierge hizmeti bulunmaktadır?


Concierge hizmeti veren markalı konut ve A Plus Ofis projelerinden bazıları şöyle:


Mai Residence, Republika Academic Apart, Palladium Tower, Ağaoğlu projeleri, Kartal Kule, Emaar Toskana Vadisi, İstWest, Dragos Royal Towers, Yorum İstanbul, Nurol Park Güneşli, Çukurova Tower, Akbatı Residence, The İstanbul Residence, Future Park, Double Park Evleri, Viaport Venezia, Torun Center, Work Square, Varyap Meridian, Metropol İstanbul. Concierge hizmetleri


Mai Residence, concierge hizmeti nasıldır?


Fer Yapı tarafından Kartal’da inşa edildi. Sarı blokta 144 ev-ofis, turuncu blokta ise 213 adet daire yer aldı. 1+0'dan 3+1'e kadar daire seçenekleri alıcılarına sunuldu. 2013 Mayıs ayı itibari ile projede yer alan daireler 184 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. 


Mai Residence; Sabiha Gökçen Havalimanı'na 8 dakika, Kartal İDO İskelesi'ne 8 dakika, Sahil yoluna 3 dakika, TEM bağlantı yoluna 3 dakika mesafede konumlandırıldı.


Projede bulunan concierge hizmetleri şöyle: Sekreter, hatırlatma servisi, hukuki danışmanlık, alışveriş hizmeti, temizlik hizmeti, çiçek gönderimi, kuru temizleme, kültürel aktivite araştırma hizmeti, uçak ve otel rezervasyonu, vize işlem hizmetleri, eğlence danışmanlığı, şoför hizmetleri, teknoloji danışmanlığı.Concierge hizmetleri


Republika Academic Apart nedir?


Bilgili Holding tarafından inşa edildi. Öğrenci oteli konsepti şeklinde tasarlandı. Proje dahilinde öğrencilerin kiraladıkları odalar yer aldı. Firma, tıbbi danışmanlık hizmeti, acil kara ambulansı, her türlü etkinlik bilet ve restoran rezervasyonları hizmeti, seyahat, eğlence, stil ve alışveriş, teknoloji danışmanlığı hizmeti, oto kiralama gibi concierge hizmetleri vermektedir. 


Concierge hizmetleri


Çukurova Tower ne gibi özelliklere sahiptir?


Çukurova Gayrimenkul tarafından Kartal’da inşa edildi. Sabiha Gökçen Havaalanı’na 15 dakika, metroya 2 dakika mesafede konumlandırıldı. 36 katlı, toplam 253 konuttan oluştu. 2014 yılında teslim edilmesi planlanan projenin vermiş olduğu concierge hizmetleri şunlardır:


Resepsiyon hizmetleri, teslimat hizmetleri, ev temizlik hizmeti, seyahat danışmanlığı ve uçak bileti, otel rezervasyon hizmeti, oto kiralama, bilgilendirme hizmeti, fatura hizmeti, özel gün ve davet organizasyonu, kurye hizmeti, kuru temizleme, terzi ve lostra salonu, çiçek ve hediye gönderim organizasyonu, özel şoförlü havaalanı transferi, çilingir - cam gibi ihtiyaçlarda konut yardımı ve restoran rezervasyon hizmeti.


2013 Mayıs ayı itibari ile 1.420 TL peşinat ile ev sahibi olma imkanına yer verildi. Çukurova Tower’da stüdyo daireler 142 bin TL, 1+1'ler 207 bin TL, 2+1'ler 350 bin TL, 3+1'ler ise 565 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.


Concierge hizmetleri


Double Park Evleri’nde fiyatlar kaç TL?


Bağcılar Mahmutbey’de inşa edildi. Keleşoğlu İnşaat ve Nanda Yapı ortaklığı ile hayata geçirildi. 1+0'dan 3+1'e kadar dairelerin yer aldığı Double Park Evleri, 2 blok şeklinde tasarlandı. 184 adet daire, 15 adet ticari birim projede yer aldı. 


2013 Mayıs ayı itibari ile 280 bin TL’den başlayan fiyatlarla, projede yer alan daireler satışa sunuldu. 

Projenin dikkat çeken özellikleri arasında; kablosuz internet, klima devre tesisatı, 24 saat güvenlik ve depreme dayanıklı radial sistem, fitness center, açık-kapalı yüzme havuzu, çocuk kulübü ve oyun odası, sauna, masaj odası, lobby ve concierge hizmeti, çocuk kulübü ve oyun odaları yer aldı. 


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı