Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çöp sızıntı suyu arıtma tesisi

İSTAÇ A.Ş’nin topladığı günlük 14 bin ton evsel atıktan sızan günlük 3 bin metreküp çöp sızıntı sularının değerlendirildiği tesistir. Çöp Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi, İSKİ standartlarına göre tasarlanmıştır.
Çöp sızıntı suyu nedir?Sızıntı suyu katı atıkların içinden süzülerek bir takım kimyasal, biyolojik ve fiziksel olaylara maruz kalarak oluşur ve sızıntı suyu toplama sistemleri ile dışarıdan alınır. Katı atıkların içinden süzülen sızıntı suyu, katı atıkların muhtevasından kaynaklanan çok sayıdaki element ve bileşiği içerir.İSTAÇ günlük ne kadar çöp sızıntı suyunu depoluyor? İSTAÇ A.Ş tarafından, İstanbul genelinde günlük 14,000 ton evsel atık depolama sahalarında depolanmaktadır. Bu atıklardan meydana gelen sızıntı suyu miktarı ise toplam 3600 m3/gün dür. Kemerburgaz/Odayeri Depolama Sahasında 2400 m3/gün, Şile/Kömürcüoda Depolama Sahasında 1200 m3/gün sızıntı suyu oluşmaktadır.


Çöp sızıntı suyu arıtma tesisi


Çöp sızıntı suyu arıtma tesisi
Kömürcüoda ve Odayeri Çöp Sızıntı Suyu Arıtma Tesisleri Genel GörünümüTesislerin özellikleri nelerdir?Çöp sızıntı suyu arıtma tesisi ön çöktürme, Membran Biyoreaktör (Nitrifikasyon-Denitrifikasyon-UF Mebranları), Nanofiltrasyon ünitesi ve çamur susuzlaştırma ünitelerinden (dekantör ünitesi) oluşmaktadır. Arıtma tesisi İSKİ kanala Deşarj(ODAYERİ) ve Dere Deşarj(KÖMÜRCÜODA) standartlarına göre tasarlanmıştır.


Çöp sızıntı suları depolama sahasının tabanında yapılan drenaj vasıtası ile (HDPE boru ve çakıl tabakası yardımıyla) toplanmakta ve çöp sızıntı suyu toplama havuzuna (dengeleme havuzu) iletilmektedir. Çöp sızıntı suları dengeleme havuzuna cazibe veya depolama sahasındaki menhollerde bulunan dalgıç pompa yardımıyla iletilmektedir. Dengeleme havuzundan arıtma tesisine pompa yardımı ile terfi edilmektedir.Kömürcüoda Çöp Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi Proses Akım Şeması


Çöp sızıntı suyu arıtma tesisiOdayeri Çöp Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi Proses Akım ŞemasıÇöp sızıntı suyu arıtma tesisiDepolama sahasından gelen sızıntı suyu, ilk olarak çöktürme işlemine tabi tutularak bir miktar AKM, KOI ve Sertlik giderimi sağlanmaktadır. Çöktürme işlemi sonrasında sızıntı suyu önce Biyoreaktör Ünitesine iletilmektedir. Biyoreaktör Ünitesi, Aerobik(Havalı) ve Anoksik olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır.Odayeri Çöp Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi iletişim ve ulaşım bilgileri nelerdir?Odayeri II. Sınıf Düzenli Depolama Tesisi 


Adres: Avrupa Yakası Düzenli depolama Tesisi Kemerburgaz Göktürk Eyüp / İstanbul 

Telefon: (212) 322 01 51-52-53 

Fax. (212) 322 01 54/ GSM. (533) 430 71 60 / (543) 906 83 68