Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Coşkun Öncel – SASKİ Genel Müdürü

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü’dür. Coşkun Öncel, bu göreve 2000 yılında atanmıştır…Coşkun Öncel – SASKİ Genel Müdürü

SASKİ Genel Müdürü Coşkun ÖncelCoşkun Öncel hangi okullardan mezun?


Coşkun Öncel, 1954 yılında Samsun’da doğdu. İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Vatan Mühendislik Okulu, Makine Mühendisliği bölümü bitirmiştir. Coşkun Öncel, iş hayatına ne zaman atıldı?


1 Ocak 1977 tarihinde özel sektörde ilk çalışma hayatı başlamıştır. 1 Ağustos 1977 tarihinde karayolları 7. bölge müdürlüğünde mühendis olarak memuriyete başlamıştır. 


Öncel, 15 Ağustos 1978 – 31 Ocak 1980 tarihleri arasında askerlik hizmetini yapmış; 18 Nisan 1980 tarihinde tekrar memuriyete Karayolları 7. Bölge Müdürlüğünde mühendis olarak başlamıştır.Coşkun Öncel, Karayolları’nda hangi görevlerde bulundu? 


01 Mart 1982 tarihinden itibaren Karayolları 7. bölge müdürlüğünde makine şefliği ve arazi mühendisliği görevi yapan Öncel 31 Ağustos 1990 tarihinde Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü’nde Makine İkmal Baş Mühendisliği görevine atanmıştır. Karayolları 16. Bölge Müdürlüğü makine ikmal başmühendisliği görevine ise 16 Mayıs 1994 tarihinde atanmıştır. 


Coşkun Öncel, Karayolları 11.Bölge Müdürlüğünde Bölge Müdür Yardımcısı görevine 10 Şubat 1997 tarihinde atanmıştır. Karayolları 3. Bölge müdürlüğü Bölge müdür yardımcısı görevine de 16 Aralık 1998 tarihinde atanmıştır. Coşkun Öncel, ne zaman SASKİ Genel Müdürü oldu?


Öncel, 02 Mart 2000 tarihinde Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürlüğüne Genel Müdür olarak atanmıştır.


SASKİ hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!Coşkun Öncel, SASKİ Genel Müdürü olarak Samsunlular’a nasıl sesleniyor?


SASKİ’nin internet sitesinde yer alan açıklama şöyle;


“Değerli Samsun'lular,


Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü olarak, sahip olduğumuz bütçemizin önemli bir bölümünü yatırıma dönüştürerek, Samsun halkının yüzünü güldürmeye, konforunu artırmaya ve geleceğe umutla bakmasını sağlamaya çalışmaktayız.


Yaptığımız çalışmalarla, Samsun'un gelecek yaşamında gereksinim duyacağı alt yapı hizmetlerinin büyük bir bölümünü işler hale getirdik.


Samsun Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma projemiz ile şehrimizin, hatta bölgemzin en önemli sorunlarından biri olan deniz kirliliği ve ekolojik dengenin korunması konusunda uygulamaya geçme aşamasına geldik.


Yaptığımız çalışmalar sonucunda kaçak su kullanım oranında ciddi bir düşüş sağladık. Kentimizin su, kanalizasyon ve yağmursuyu gibi gerek yapımı, gerekse işletmesi güçlükler arz eden hizmetlerin 24 saat esasına göre kesintisiz olarak yürütülmesinin yanı sıra, yaptığımız yatırım ve çalışmalar sonucunda, Samsun'a sağlanan içme suyunun dünya standartları üzerinde kaliteli, gönül huzuru içerisinde içelebilir su olmasının teminini de sağlama gayretlerimiz devam etmektedir.


Samsun'un sağlıklı su ve güçlü alt yapı ihtiyacının karşılanması noktasında SASKİ Genel Müdürlüğü olarak gelecek nesillere yaşanabilir bir kent bırakma bilinciyle kalite standartlarından ödün vermeden hizmetlerimiz sürdüreceğimizi ifade eder saygılarımı sunarım.


Coşkun ÖNCEL

SASKİ Genel Müdürü”Coşkun Öncel hangi haberlere konu oldu?


Öncel: DSİ de biz de çıkan yasadan muzdaribiz (Zaman Gazetesi, 21.06.2013)


Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi(SASKİ) Genel Müdürü Coşkun Öncel, 2014’te yürürlüğe girecek ve büyükşehir belediyelerinin sınırlarını il mülki sınırları yapacak yeni Büyükşehir Kanunu'nu kastederek “Bir yasa çıkıyor, kimin ne yapacağı belli değil. DSİ de biz de aynı şeyden muzdaribiz." dedi.


Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi(SASKİ) Genel Müdürü Coşkun Öncel, 2014 yılında yürürlüğe girecek ve büyükşehir belediyelerinin sınırlarını il mülki sınırları yapacak yeni Büyükşehir Kanunu hakkındaki görüşlerini paylaştı. Dere ıslahı sorumluluğunun hangi kurumlarda olduğu konusunda bir yasal boşluk olduğunu söyleyen SASKİ Genel Müdürü Coşkun Öncel, “Büyükşehir Kanunu çıktı. Bir yasa çıkıyor kimin ne yapacağı belli değil. DSİ de biz de aynı şeyden muzdaribiz." ifadesini kullandı. 


DSİ’nin yasasında dere ıslahı ve taşkınları koruma görevinin bulunduğunu söyleyen SASKİ Genel Müdürü Coşkun Öncel, “Kızılırmak ve Yeşilırmak’tan yeni yasayla SASKİ’nin sorumluğuna bağlanacak. 60 yıldır DSİ oralarda bir şey yapmamış, ben iki günde nasıl yapacağım. Dediler ki bir gecede yasa çıktı. Büyükşehirin parası, personeli ve ekipmanı var mı? İlave verildi mi? Bir sürü yerde problem var, bunları yapmaya ne benim param ne de ömrüm yeter. Bir yerden başlıyorsun yapa yapa gidiyorsun. Buralarda taşkın olur ve sigorta para öderse, 'SASKİ suçlu sensin' denilecek. Yasaların arasında boşluklar var. Dünya Su Kongresi’nde bilim adamlarının yaptığı açıklamalarda dünyada küresel iklim değişikliği nedeniyle artık teknik formüllerin değişmesi gerektiğini, debilerin değiştiğini dile getirdiler. Biz elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu ödenek, zaman ve bilgi birikimi meselesidir." diye konuştu.


ATIKSU ARITMA TESİSİ GELECEK YIL NİSAN AYINDA BİTECEK 


Açıklamasında inşaat çalışması devam eden Samsun Doğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ve Derin Deniz Deşarjı Projesi hakkında bilgi veren SASKİ Genel Müdürü Coşkun Öncel, şöyle dedi: “Samsun’u mavi bayraklı kentler sıralamasına sokacak olan Samsun Doğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ve Derin Deniz Deşarjı Projesi inşaatı 2014 yılının Nisan ayında bitecek. Biz söz konusu tesisi daha erken devreye almak istiyoruz. Yoğun çalışmalarımız devam ediyor. İşletmeye alındığında Samsun’un atık suları arıtılarak kıyıdan 2 bin 450 metre uzağa ve denizin dibine arıtılmış şekilde deşarj edilecek. Karadeniz’de söz konusu tesisin benzeri yok. Tesisi ihale gereği 3 yıl süre ile yüklenici firma tarafından işletilecektir."Dere Yatağı yıkımdan sonra belirlenecek (İlkadım Haber, 20 Kasım 2012)


Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Coşkun Öncel yaptığı açıklamada, geçtiğimiz aylarda meydana gelen sel felaketinde ciddi zarar gören Yılanlıdere Yatağı’nın belirlenmesi için çevresindeki evlerin yıkımını beklediklerini açıkladı. Sel felaketinden sonra Devlet Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü’nün Yılanlıdere Sel Kapanı üzerinde çalışma başlattığını hatırlatan Öncel “ DSİ sel kapanını onarıyor ve biraz daha yükselterek yapacak. Alt kısımlarının onarını yapacak. SASKİ olarak bizde Yılanlıdere’nin altında kanalizasyon bağlantılarını yaptık ” dedi. 

 

DERELER DÜZENLİ OLARAK TEMİZLENECEK 

Yılanlıdere yatağını belirlemek ve çevresinde yapılacak çalışmaların ne olduğunu planlamak için dere kenarında boşaltılan binaların yıkımını beklediklerini söyleyen Öncel, binaların ne zaman yıkılacağını bilmediğini söyledi. Öncel “ Binalar yıkıldıktan sonra Yılanlıdere yatağı belirlenerek çevresine istinat duvarları yapılacak. SASKİ olarak Mert ve Kürtün Irmağı ile Yılanlıdere’nin üst tarafında çalışmalar yaptık. Mert Irmağındaki çalışmalarımız devam ediyor. Bunun yanı sıra Tekkeköy’de, Atakum’da dere temizlikleri yaptık. Dere temizlikleri devam edecek. Önümüzdeki senenin bütçesine dere temizliklerinin rahat bir şekilde yapılabilmesine olanak sağlayacak makinelerin alımı için ödenek koydurduk. Makineleri yıl başında alacağız “diye konuştu.Coşkun Öncel ve SASKİ iletişim bilgileri nelerdir?


Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ)


Adres Kale Mah. Kazım Paşa Cad. No:25 İlkadım / SAMSUN

Tel: (+90) 362 3112000

Faks: (+90) 362 432 4445

ePosta: info@saski.gov.tr

Web:  www.saski.gov.tr