Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Coşkun Yılmaz

1966 doğumlu olan Coşkun Yılmaz, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunudur. Kayı İnşaat’ı 1991 yılında ortağı Orhun Kartal ile birlikte kurmuştur.Coşkun Yılmaz ne yapmaktadır?


Coşkun Yılmaz; Kayı İnşaat’ın ortaklarındandır. 1966 doğumludur. Galatasaray Lisesi mezunudur. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi’nde, Harvard’da ise yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Coşkun Yılmaz inşaat mühendisidir. İnşaat sektörü dışında hazır beton sektörü ile ilgilidir. 


Ailesinin işi sebebi ile ticaretin içinde büyüyen Yılmaz, üniversite son sınıfta iken Orhun Kartal ile birlikte Kayı İnşaat’ı kurdu. 


Kayı İnşaat ile birlikte bugüne kadar Türkiye’de 86, yurtdışında 49 projeyi hayata geçiren firma 3′ü Türkiye’de, 5′i Kazakistan’da, 2′si Rusya’da, 2′si de Cezayir’de olmak üzere toplam 12 adet projeyi de gerçekleştirdi.


Coşkun Yılmaz, depremleri müteahhitlik açısından nasıl değerlendirdi?


Kayı İnşaat yöneticilerinden biri olan Coşkun Yılmaz, depremlerin müteahhitlik üzerinde etkilerinden bahsetti. Müteahhitliği en çok sistemin etkilediğini dile getiren Yılmaz, “Yıkılan binaların önemli bir oranında, bölgesel zemin farklılığının oluşturduğu sorunların incelenmemesi ve dizayn hatalarının çok yüksek olmasının yattığına inanıyorum. Bölgede müteahhitlik yapanların tümünün hırsız olduğunu sanmıyorum çünkü, böyle insanların ayakta kalmayacaklarını biliyorum. Ayrıca proje bedellerinden öylesine kaçıyoruz ki, dünyanın hiçbir yerinde bu kadar ucuz proje bedeli olduğunu düşünmüyorum. Sonra da çizilen bu projeyi taşeron kalfalar imal ediyor.” dedi.


Coşkun Yılmaz’ın planları nedir?


Coşkun Yılmaz gelecek hedeflerinden şu şekilde bahsetti:


Yurtdışında daha faal ve agresif bir çalışma içinde olmayı hedefliyor, yeterliliklerimiz ölçüsünde daha büyük projeleri takip etmeyi planlıyoruz. Yurtiçinde ise herzamanki gibi bizim kalite, ciddiyet ve çalışma anlayışımıza uygun projeleri tercih edeceğiz. Tabi tüm bu hedeflerimiz için de öncelikle yapmamız gereken, insana yatırımdır. Eğer işi yapabilecek insan kaynağınız yoksa şirket olarak sizi çok zor günler bekliyor demektir. Bu nedenle insan eğitimine ve yetiştirilmesine önem verilmelidir ve biz bunu yapacağız.


Kayı İnşaat projeleri nedir?

Coşkun Yılmaz

Marmara Park AVMAlışveriş Merkezleri: Serdika İş ve Alışveriş Merkezi - Sofya / Bulgaristan, Ozas Alışveriş Merkezi - Vilnus / Litvanya, Marmara Park Alışveriş Merkezi - İstanbul / Türkiye, Mega Family Alışveriş Merkezi - Samara / Rusya, Mega Alışveriş Merkezi - Çimkent / Kazakistan,  Ramstore Alışveriş Merkezi - Orehovo / Zuevo, Mega Alışveriş Merkezi - Aktobe / Kazakistan, Keruen Alışveriş Merkezi - Astana / Kazakistan, Yeşil Plaza Alışveriş & İş Merkezi - İstanbul / Türkiye.


Altyapı Çalışmaları: Bağbaşı Hidroelelektrik Santrali - Erzurum / Türkiye, Büyükbahçe Hidroelektrik Santrali - Erzurum / Türkiye, Kaletepe Hidroelektrik Santrali - Erzurum / Türkiye, Doğal Gaz Dağıtım Hattı - İstanbul / Türkiye.


Eğitim ve Sosyal Kurumlar: Ibn Badis Camii - Oran / Cezayir, Alexandre Dumas Uluslararası İlköğretim Okulu - Cezayir / Cezayir, Feyziye Okulları Vakfı Üniversite Binası - İstanbul / Türkiye, Çekmeköy Okulu- İstanbul / Türkiye, Bekirpaşa Çocuk Köyü - Kocaeli / Türkiye, Behiye – Dr. Nevhiz Işıl Tuzla Anadolu Lisesi - İstanbul / Türkiye, TEV Mubeccel - Colonel Serafettin Gezgic Okulu - Tekirdağ / Türkiye, Eyüboğlu Koleji - İstanbul / Türkiye, Bolu Abant İzzet Baysal Yurt Binası - Bolu / Türkiye, TEV Akyazı İlköğretim Okulu - Akyazı / Türkiye, Körfez Fen Lisesi - Izmit / Türkiye, Sakarya Anadolu Lisesi - Adapazarı / Türkiye, Sakarya Endüstri Meslek Lisesi - Adapazarı / Türkiye, Arifiye Anadolu Öğretmen Okulu - Adapazarı / Türkiye, Cesvi-Sakarya Anadolu Yüksek Okulu Yenileme Çalışmaları - Adapazarı / Türkiye, Behiye - Dr. Nevhiz Isil Yenibosna Hazırlık Okulu - İstanbul / Türkiye, Beşiktaş Koleji - İstanbul / Türkiye, Vehbi Koç Vakfı Gazal Hazırlık Okulu - Kocaeli / Türkiye, TEV Celalettin Bulug Hazırlık Okulu - İstanbul / Türkiye.


Coşkun Yılmaz

Wolkswagen FabrikasıEndüstriyel Binalar: Uydu Geliştirme Merkezi (ASAL) - Oran / Cezayir, Renault Yenileme ve İnşaat Projesi - Moskova / Rusya, Gestamp Binası - Kaluga / Rusya, Volkswagen Otomobil Fabrikası - Kaluga / Rusya, Mayr Melnhof Efimovskij Kereste Fabrikası - St. Petersburg / Rusya, Beko Beyaz Eşya Fabrikası- Kirzach / Vladimir / Rusya, Arkas Holding Konteyner Terminali : 1. ve 2. Etap - Cezayir / Cezayir, Vestel Elektronik Binası - Moskova / Rusya, Pirelli Lastikleri Fabrika Tesisleri - İzmit / Türkiye, Berben Ocean Depo Binası - İstanbul / Türkiye, Acemoğlu Tekstil İş Merkezi - İstanbul / Türkiye, Aktekstil Endüstriyel Binası - İstanbul / Türkiye, Sabra Tekstil Fabrikası & Merkez Ofis Binası - İstanbul / Türkiye.


Coşkun Yılmaz

Ka Golf Belek - AntalyaEv ve Konut Kompleksleri: Ka Golf Belek - Antalya / Türkiye, KA Green Halkalı Konutları - İstanbul / Türkiye, Aluan Konut Kompleksi - Astana / Kazakistan, Heuroaua Konut Projesi - Cezayir / Cezayir, Ulus Maksimum Evler - İstanbul / Türkiye, Kazan Ev Konutları - Kazan / Rusya, Florya Rezidans - İstanbul / Türkiye, Starlight Rezidansları - Bakü / Azerbaycan.


Ofis Binaları: Astana Motors Oto Showroom - Çimkent / Kazakistan, Kavacık Plaza - İstanbul / Türkiye, Milli Arşiv Binası - Astana / Kazakistan, Bourmerdes İş Merkezi - Cezayir / Cezayir, Kazan Emekli Sandığı Binası - Kazan / Tataristan / Rusya, Tatneft Genel Müdürlük Binası - Kazan / Tataristan / Rusya, Kazan Emniyet Müdürlüğü Binası - Kazan / Rusya, Dört U İş Merkezi - İstanbul / Türkiye, Garanti Bankası Genel Müdürlük Binası - İstanbul / Türkiye, Bahçeşehir Tanıtım ve Sergi Sarayı - İstanbul / Türkiye.


Ofis ve Otel Projeleri: Setif Courtyard Marriott - Setif / Cezayir,Royal Hotel “Extension Les Jardins du Royal" - Oran / Cezayir, Hotel Ibis Yaroslavl - Yaroslavl / Rusya,IBIS Samara Otel ve İş Merkezi - Samara / Rusya, Hotel Ibis Alger - Cezayir / Cezayir, Almaata Gece Kulübü - Almaata / Kazakistan.


Sağlık Kampüsleri: Green Grove Senatoryum Projesi - Moscow / Russia,  Awaza Senatoryum Projesi - Awaza / Turkmenbaşı / Türkmenistan.


Kayı İnşaat ENR listesinde kaçıncı oldu?


Coşkun Yılmaz, Kayı İnşaat ortak kurucularından olup, firma tam 6 kere ENR Müteahhitlik listesine girdi. Kayı İnşaat ENR dereceleri şöyle:


1. 2007 yılında Top International Contractors listesinde 200. oldu.

2. 2008 yılında Top International Contractors listesinde 105. oldu.

3. 2009 yılında Top International Contractors listesinde 126. oldu.

4. 2010 yılında Top International Contractors lisetesinde 131. oldu.

5. 2011 yılında Top International Contractors listesinde 161. oldu.

6. 2013 yılında Top International Contractors listesinde 160. oldu.


Coşkun Yılmaz’ın başarı sırları nedir?


Coşkun Yılmaz, başarının sırrını bisiklete binmeye benzetti. Yılmaz, “Ya sürekli pedal çevirirsiniz ya da düşersiniz. Biz de uzun soluklu bir yolculuk içindeyiz. Marka değerimizin bilinciyle hareket ediyor, yurtiçi ve yurtdışında değişen makro ekonomik dengeleri iyi takip ediyoruz” dedi.


Coşkun Yılmaz ve Kayı İnşaat’ın iletişim bilgileri nedir?


Kayi Holding

Adres: Yazarlar Sok. No:21 34394 Esentepe / Istanbul

Tel: + 90 212 370 92 00 Faks: + 90 212 370 92 92

E-Posta: info@kayi.com.tr


Kayı İnşaat Merkez

Adres: Yazarlar Sok. No:21 34394 Esentepe / Istanbul

Tel: + 90 212 370 92 00 Faks: + 90 212 370 92 92

E-Posta: info@kayi.com.tr