Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan 21 Haziran'da 3. havalimanına inecek!

İstanbul Yeni Havalimanı'nda geri sayım başladı. Dünyanın en büyük havalimanları arasına girecek olan 3. havalimanı 29 Ekim'de resmen açılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3. havalimanına ilk kez 21 Haziran'da inecek...


İstanbul Yeni Havalimanı'nda geri sayım başladı. Dünyanın en büyük havalimanları arasına girecek olan 3. havalimanı 29 Ekim'de resmen açılacak. Yeni havalimanına ilk uçak 21 Haziran 2018 Perşembe günü inecek. Bu iniş Türk havacılık tarihine geçecek.


İstanbul Yeni Havalimanı'na inecek uçağın içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım olacak. Uçağın saat kaçta ineceği henüz ise açıklanmadı.


Hürriyet'te yer alan habere göre; Yetkililer, 3. havalimanında hazırlıkların başladığını söyleyerek şunları söyledi; "Bu tarihi gün için her şeyin dört dörtlük olması gerekiyor. Tüm hazırlıklar da buna göre yapılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve bazı bakanların da yeni havalimanına inecek ilk uçakta olması bekleniyor. Bu konuda henüz net bir bilgi verilmedi. Ama hazırlıklarımızı yapıyoruz"


İstanbul Yeni Havalimanı'nın pist uzunluğu 3 bin 750 metre ve 60 metre eninde.  pistin seyrüsefer cihazlarının testi de Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne ait Cessna Citation XLS tipi uçuş kontrol uçağı ile yapılmıştı. Yeni havalimanının yüzde 90.5’i de tamamlandı. Yetkililer, yeni havalimanının, ‘sessiz havalimanı’ konseptiyle hizmet vereceğini söyledi. Yetkililer, "Bazı istisnalar dışında uçağa biniş kapısında anons yapılmayacak" dedi.


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı