Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kentsel dönüşüm açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Üsküdar'da Hacı Harun Ekşi Cami açılışında konuştu. Erdoğan, vatandaşlara kentsel dönüşüm konusunda uyarılarda bulundu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Üsküdar'da Hacı Harun Ekşi Cami açılışında önemli açıklamalarda bulundu. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, unutulmayacak eserleri vatandaşlara kazandıracaklarını anlatan Erdoğan, ''Unutulmamak istiyorsak ya bu tür eserler inşa edeceğiz ya hayırlı evlatlar yetiştireceğiz. Bunlar kaldığı sürece bizler unutulmayız'' dedi.


Gerek Burhaniye gerekse Emniyet mahallelerine komşu olduklarını söyleyen Erdoğan, buralardaki ibadethanelerde beraber ibadet yaptığı kişilerin cumasının mübarek olmasını diledi. 


Allah böyle dediği için bu yolda unutulmamak için adımların hayır için atılması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, "Zira unutulmamak istiyorsak ya bu tür eserler inşa edeceğiz ya hayırlı evlatlar yetiştireceğiz veyahut da çeşmeydi, köprüydü bu tür yatırımlar yapacağız. Bunlar kaldığı sürüce biz de unutulmayız. Yolumuz bu. Baki öyle diyor. 'Baki kalan bu kubbede hoş bir seda imiş' diyor. İşte bu eserler kaldığı sürece bizler de baki olarak anılırız" ifadelerini kullandı.


Caminin yapıldığı alanda daha önce bulunan mescidin sıkıntılı olduğunu ifade eden Erdoğan, onun yerine çok daha farklı ve güçlü denilebilecek bir külliye inşa edildiğini sözlerine ekledi. 


Bölgenin depreme dayanıklılık noktasında sıkıntılı olduğunu söyleyen Erdoğan, külliye olarak yapılan müştemilat içerisinde 2 bin 100 kişilik cami olduğunu, 55 yataklı bir yurdun bulunduğunu, imam ve müezzin için lojmanların yer aldığını belirtti.


Erdoğan, bunlarla birlikte şadırvanı, tuvaleti ve çevresinin düzenlenmesiyle toplamda 2370 metrekarelik alan içerisinde böyle bir eserin inşa edilmesinin mahalleye ayrı bir zenginlik ve güç kattığını vurguladı. 


''Zorla kentsel dönüşüm çalışmamız yok''

Vatandaşları kentsel dönüşüm konusunda uyaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Namazımızı kıldık camiden çıkarken bir kardeşimiz yanıma yaklaştı. Hani bizim bir kentsel dönüşüm tezimiz var ya. malum buralarda kentsel dönüşüm kapsamı içinde olan yerler. Bizim zorla bir kentsel dönüşüm çalışmamız yok. Bütün mesele gönüllülük esasına dayalı olmak'' dedi.


''Evinizi müteahhide vermeye mecbur değilsiniz''

Erdoğan, ''Bazı müteahhitler diyormuş ki "ben yüzde 60'ını yüzde 70'ini alırım, sizi de kapıya koyarım." Müteahhidin dediği geçerli değil ki. Cumhurbaşkanı'nın, bakanların, belediye başkanını dediğini dinlemiyorsunuz müteahhidin dediğini dinliyorsunuz. Evinizi müteahhide vermeye mecbur değilsiniz. Buradan ne plan var ne proje var. Allah göstermesin buralarda yarın bir gün deprem olursa ve bu depremden sonra hazmedemeyeceğimiz neticeler olursa ne yaparız o zaman. Kime ah edersiniz? Yine bana ah edersiniz. Allah korusun bir zelzele bir derem faturası bize çok ağır olur'' açıklamasında bulundu.