Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Daça nedir? - Dacha nedir?

Rusça ve Tatarca'da "yazlık ev" anlamına gelir. Kelimenin Rusça'ya Tatarca'dan girmiş olması ihtimali yüksektir.Komünist dönemde, Komünist Parti yöneticilerinin tamamının birer de daça'ları olması konusu, kapitalist dünyada "ayrıcalık" olarak görülmüş ve durum, "madem herkes eşit, neden yöneticilerin daçaları var" diye sorgulanma konusu yapılmıştır.


İngilizce'de daça karşılığı olarak cottage (kır evi; yazlık) kelimesi kullanılır.


Sovyetler Birliği döneminde devlet, büyük kentlerde yaşayan ailelere, o sehirlerin yakinlarinda birer daca vermistir.

Bu evler prefabrik olup birbirlerine yakin konumlandirilmistir ve çoğunda ne su ne de elektrik tesisatı vardır. (Üst düzey parti yöneticilerinin daçaları hariç.)


Olimpiyatların yapılacağı Soçi ve bugün Gürcistan topraklarındaki Batum, Sovyetler Birliği için daçalar lokasyonu olmuştur.


Daça'nın Rusça'daki VERMEK fiilinden türediği savunulmaktadır. Komünist dönemde, devlet, halka bu evleri bedelsiz "vermiştir."


Genelde elektrik ve su tesisatı problemleri olan köhne yapılardır. Hatta kimilerinin tuvaletleri evin dışında bulunur. Ama hafta sonları ve tatil zamanları herkes buralara akın eder. 


Daha detaylı İngilizce bilgi için,  Russiapedia:

http://russiapedia.rt.com/of-russian-origin/dacha/Daça nedir? - Dacha nedir?Daça nedir? - Dacha nedir?Daça nedir? - Dacha nedir?