Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Daire tipleri

Ev denilince bir zamanlar sadece 3 + 1 anlaşılırdı. Şimdi 1 + 1'i var; stüdyosu var...


Daire tipleri


1+1 daire nedir?

1+1 daire tipi deha çok yeni evli çiftlere, bekarlara ve öğrenci kişilere hitaben yapılan daire tipidir. 1 oda ve 1 salondan oluşur. Bu dairelerde hem yakıt tasarrufu hem elektrik tasarrufu sağlanabilir. 1+1 daire özellikleri nedir?

Mutfak ve salon bir arada yer alır. Amerikan mutfak denilen mutfak modeli yapılır. Fiyatının düşük ve tasarruf sağlamaya imkan vermesi dikkat çekici özelliklerindendir. İstanbul gibi bir şehirde üniversite okumak isteyenler 1+1 dairelere talep gösterir. 


1+1 dairelerde konut büyüklükleri 35 metrekare ile 77 metrekare arasında değişir. Daha çok bu daireler Esenyurt, Bahçeşehir ve Beylikdüzü tarafında yer alıyor. 


1+1 daire yapımı yasaklandı mı?


Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan habere göre; Pendik'te 1+1 ev inşasının 'ailelere hitap etmediği ve komşuluğu körelttiği" gerekçesiyle yasaklandı.  AKP ’li Pendik Belediyesi, dün ilçe meclisinde AKP’li üyelerin oylarıyla Yenişehir ve Çamlık mahallelerinde plan değişikliğine giden belediye yönetimi, 70 metrekareden küçük dairelere yasak getirdi. 


İmar komisyonunda gündeme gelen “10.07.2012 T.T’li 1/1000 Ölçekli Yenişehir ve Çamlık Mahallerinin Bir Kısmına Ait Plana Plan Notu Eklenmesine İlişkin Plan Değişikliği Teklifi” dün şu haliyle kabul edildi: “1.23. planda belirlenen emsal değeri ile arsa büyüklüğünün çarpımı sonucunda bulunan emsal alanı 70’e bölünmek suretiyle maksimum bağımsız bölüm sayısı bulunur. Bulunan değerin tamsayı olan kısmı dikkate alınır.” 


Sonuç olarak, bugün yani 5 Temmuz 2013 tarihi itibari ile Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin'den şöyle bir açıklama geldi:


CHP’li Pendik Belediyesi Meclis Üyesi halka yalan söylemiştir. Meclis’te kendileri bilgilendirilmiş olmasına rağmen alenen yalan söylemekte, konuyu istismar etmektedir. Bir bölgede belediyenin vazifesi planlanan esası, ne kadar nüfusun yaşayacağı, ne kadar konut yapılacağını belirlemek, ona göre şehri düzenlemektir.


Alınan karar, sadece iki mahallemizi kapsamaktadır. Bu bölge planlı gelişen  alandır.1/5000’lik plandan 120 daire yapılması öngörülmüş ve buna göre de şehir oluşturulmuştur. Ancak yönetmeliklerde var olan mevzuat boşluklarından dolayı aynı alana 40’ar metrekareden 300 daire yapılmaya başlanmıştır. Belediye Meclisinin aldığı kararla bu sayı 172 daire ile sınırlanmıştır. İnşaat firmaları isterlerse tümünü 1+1 yapabilirler, ancak daire sayısında sınırlama vardır. 


1+1 dairelerin yasaklanması ile ilgili Dumankaya nasıl bir açıklama yaptı?


Cumhuriyet Gazetesi'nin Pendik Belediyesi ile ilgili yaptığı 1+1 dairelerin yasaklanmasına ilişkin habere Dumankaya'dan da cevap geldi. Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya şunları söyledi:

Dumankaya olarak bizler her zaman projeyi gerçekleştireceğimiz bölgenin ihtiyaçlarını ve müşterilerimizin beklentilerini inceliyor, elde ettiğimiz sonuçları piyasa koşullarını da dikkate alarak projelerimizi geliştiriyoruz.

Bu sebeple müşterilerimizin talepleri doğrultusunda projelerimizde 1+1 ve Stüdyo dairelere yer veriyoruz. 1+1 daireler toplumun gereği. Nüfus yaşlanıyor, deprem korkusu insanların nitelikli konuta geçme isteğini ortaya çıkarıyor. Yüksek metrekareler nedeniyle kolay bir geçiş yapılamıyor. Stüdyo ve 1+1daireler yatırım amaçlı alanda ilgi görüyor. 

Bu daire tipleri özellikle İstanbul’da yaşamın ve proje geliştiricilerinin vazgeçilmez noktası. Bu sebepten ötürü gayrimenkul sektöründe stüdyo ve 1+1konutlardan vazgeçilemez. Projelerimize gelen talebin yüzde 60’ı yatırım amaçlı oluyor. Biz bu konutlara projelerimiz kapsamında yer vermeye devam edeceğiz. Talebi her geçen gün artan bir toplumda bu konutlar bir trend değil gerekliliktir.


Daire tipleri


Stüdyo daire nedir?

Stüdyo daireler 1+1 dairelerden biraz farklı. Tüm yaşam alanı bir odadır. Mutfak, banyo ve salon tek bir odada toplanmış olup sadece ıslak zeminler ayrılmıştır. Bu daire tipini seçenler genelde evli olmayan, evliliği düşünmeyen ya da öğrencilerdir. 


Stüdyo daire özellikleri nedir?

Stüdyo dairelerin büyüklükleri 1+1 daireler gibi 35 metrekareden başlar.  Bu tür daireler genelde binaların en üst katında ışığı daha geniş alabilecek cephelere yapılır. 


1+1 ve stüdyo dairelerde yatırım nasıl olur?

Yatırım için 1+1 ve stüdyo daireler uzun vadede önemli daire tipleridir. Metrekare birimi düşük olduğu için hem alırken hem kiraya verirken sıkıntı yaşanmaz. Bu tarz daireler konut kullanımı dışında home-ofis olarak da kullanım açısında talep görüyor. 


Stüdyo dairelerin avantajları nedir?

Stüdyo dairelerin avantajlarına değinecek olur isek şu şekilde sıralayabiliriz;

1.Stüdyo daireler, kira gideri bakımından uygun olduğu için merkezi lokasyonda ise daha çabuk kiraya metrekaresi büyük dairelere oranla daha kolay kiralanabiliyor. Son zamanlarda ise iyi bir yatırım aracı olarak görülüyor.

2.Binalarda ve sitelerde metrekare bazında hesaplanan aidatlarda stüdyo daireye düşen aidat payı azalmış oluyor ve götürüsü çok fazla olmuyor.

3.Isıtma, soğutma, aydınlatma, su, elektrik gibi masrafları daire küçük olduğu için daha ucuza geliyor. Bu da yeni evlenen ve ev almak isteyen çiftler için dikkat çekici bir özellik oluyor. Hem kira götürüsü hem aidat ücreti hem de masrafları az olan bu daire tiplerinde ev sahibi olma şansı yüksek.


1+1 dairelerin avantajları nedir?

1+1 dairelerin avantajlarını ise şu şekilde belirtebiliriz;


1.Bu daire tipine kiracı bulmak stüdyo daireye kiracı bulmak kadar basit olmada da bulunan kiracılar daha uzun soluklu oluyor.  

2.Stüdyo dairelerden talebi daha yüksek olan 1+1 dairelerin bir diğer avantajı ise 1 oda fazla olması.

3.1+1 dairelerde yatak odası ile oturma odası ayrı olduğu için Türk insanı açısından daha çok rağbet görülüyor. Misafirperver olan Türk insanı, gelecekte misafir kabul etmek için 1+1 dairelere daha çok talep ediyor.

4.Stüdyo daire tipini seçenler gibi 1+1 daireyi seçenler yalnız yaşayanlar, yeni evliler ve çocuğu henüz küçük olan aileler.

5.Çocuklarını evlendirmiş yaşlı çiftler ise 1+1 daireyi tercih edenler arasında yer alıyor.