Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Damien Hirst - Heykeltraş

Meydanlara konulan heykelleri olay yaratan adam.Damien Hirst - HeykeltraşDamien Hirst’ün son vukuatı ne oldu?


Hirst’in ‘Doğum Mucizesi’ adlı sergisinde yer alan 14 heykel, Katar Emiri Şeyh Tamim el Al Tani’nin kızkardeşi Şehika Mayassa tarafından sipariş edilmişti. 20 milyon sterline mal olan heykellerin açılışının ardından özellikle yeni doğmuş bir erkek çocuğunu çırılçıplak gösteren son heykel, ülkedeki dindar kesimin tepkisini çekti. Bir grup muhafazakâr, sergi binası önünde protesto gösterisi düzenledi; “put” olarak niteledikleri heykellerin kaldırılmasını istedi.


Modern sanatın önde gelen isimlerinden İngiliz sanatçı Damien Hirst’ün bir ceninin ana rahmindeki gelişimini gösteren heykelleri, sergilendiği Katar’da büyük tartışma yarattı.Damien Hirst, put mu yaptı?


Hirst’in ‘Doğum Mucizesi’ adlı sergisinde yer alan 14 heykel, Katar Emiri Şeyh Tamim el Al Tani’nin kızkardeşi Şehika Mayassa tarafından sipariş edilmişti. 20 milyon sterline mal olan heykellerin açılışının ardından özellikle yeni doğmuş bir erkek çocuğunu çırılçıplak gösteren son heykel, ülkedeki dindar kesimin tepkisini çekti. Bir grup muhafazakâr, sergi binası önünde protesto gösterisi düzenledi; “put” olarak niteledikleri heykellerin kaldırılmasını istedi. İngiliz The Times gazetesine konuyla ilgili bir açıklama yapan Hirst, “Elbette kültürel farklılıklar problem yaratabiliyor. Bu Ortadoğu’nun ilk çıplak heykeli. Siparişi veren Şehika Mayassa çok cesur bir kadın” dedi. Katar’ın Müzeler Müdiresi olan 30 yaşındaki Şehika Mayassa El Thani, heykelin ülkenin geleneklerine uygun olduğunu savundu ve Kuran’da doğum mucizesine değinildiğini belirtti.


Hürriyet Gazetesi’nin 9 Ekim 2013 tarihli haberine göre; Hirst’ün ‘Doğum Mucizesi’ adlı eseri Katar’da erkek formunun çıplak sergilendiği heykellerle ilgili ilk tartışma değil. Bu yılın başında Yunanistan, Doha’da sergilenmek üzere bir grup antik heykeli Katar’a yollamış, yetkililer çıplak erkek heykellerinin ancak kara çarşafla kapatılarak sergilenebileceğini söylemişti. Yunanistan’ın heykellerin “örtülmesini” reddi üzerine eserler sergilenmeden geri gönderilmişti. Geçen ay Doha’da bir meydana yerleştirilen 5 metrelik Zinedine Zidane heykeli de muhafazakârların hedefi olmuştu. Muhafazakâr gruplar, 2006 Dünya Kupası’nda Cezayirli futbolcunun İtalyan Marco Materazzi’ye attığı kafayı ölümsüzleştiren Adel Abdessemed imzalı heykelin de insan formunu gerçekçi bir şekilde gösterdiği ve ahlâksız bir hareketi ölümsüzleştirdiği için kaldırılması gerektiğini savunmuş, sosyal medyada bu konuda kampanyalar başlatmıştı.


Yaşayan en sansasyonel ve en zengin modern sanatçı İngiliz Damien Hirst’ün ceninin ana rahmindeki gelişimini gösteren heykelleri, sergilendiği Katar’da dindar kesimin tepkisini çekti. Sergi binası önünde protesto gösterisi yapan muhafazakâr grup, heykellerin kaldırılmasını istedi.Damien Hirst - Heykeltraş

Damien Hirst

Damien Hirst kimdir? 

Formaldehitin içine ölü bir köpekbalığını koyuyor ve onu tam 8 milyon dolara satıyor. Ya da bir kuru kafadan 88 milyon dolarlık bir eser yaratıyor.


Eserlerini almak akıllıca mı yoksa ahmaklık mı, dünya sanat camiası bunu tartışıyor.


Peki bu Damien’ın, 1965 doğumlu bu İngiliz “fırlamanın” umurunda mı? Hayır tabii ki. O usul usul yeni trilyonluk eserlerini hazırlamaya devam ediyor.


Zaten çok sağlıklı bir adam olduğu söylenemez Hirst’ün.


İngiltere’nin en fabrika kokan şehri Bristol’de büyümüş bir çocuk ne kadar “salon adamı” olabilir ki zaten.


İki kez dükkan soymuş biri. Anladınız mı şimdi daha küçük yaşlardan beri içinde yer alan “büyük paraya ulaşma” tutkusunun boyutunu. O nedenle şu an yaşadığımız dünyanın en pahalı sanat eserlerini “en fakir çocuk” yapıyor belki de…


Damien Hirst nasıl bir çocukluk geçirdi?


Evet, “arıza” ruh halini milyonlarca dolara dönüştürmeyi başarmış şanslı biri Damien Hirst. Ama bu arıza ruh hali 

sadece fakirlikten veya gres yağı kokan Bristol’lü bir çocuk olmasından kaynaklanmıyor. Öz babasını hiç tanımamış, hatta üvey babası bile evi 12 yaşında terk etmiş bir çocuk o.


İşte tüm bu çalkantılı hayatın içinde çılgın eserler veren Damien bir dönem uyuşturucu ve alkol bağımlılığı ile uğraştığını da kabul ediyor.


Ancak ne gariptir ki, hayatının bu en kötü dönemi ile koleksiyoncu Saatchi için 8 milyon dolarlık köpekbalığı eserini yapması aynı zamana denk düşüyor.


Peki bu deli- dahi sanatçının bir ailesi var mı? 


Evet, bu çılgın sanatçı Maia Norman ile uzun zamandır birlikte ve ondan iki çocuğu var.


Başarılı bir sanatçı mı yoksa başarısız biri mi bilinmez ama sıradan olmadığı kesin.Damien Hirst'ün "şok taktikleri" kullanarak yaptığı eserlerinden örnekler neler?

Damien Hirst - Heykeltraş

"The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living" ("Yaşayan Birinin Zihninde Ölümün Fiziki İmkansızlığı")


Bir vitrin içinde, formaldehitte muhafaza edilen ölü bir kaplan köpekbalığı.Damien Hirst - Heykeltraş

Tanrı aşkına (24 milyon dolarlık elmas kullanılarak yapılan eser 88 milyon dolara satıldı)Damien Hirst - Heykeltraş

İnancın ötesinde (Sezaryan doğumu anlatan resim)Damien Hirst - Heykeltraş

Birbirinden ayrı anne ve çocuk (İki ayrı tank içinde inek ve buzağı)


Damien Hirst - Heykeltraş

Diriliş (İnsan iskeleti, cam ve boya)


Damien Hirst - Heykeltraş

Bin yıl (Çelik, cam, kurtçuk, inek kafası ve su ile yapılan eser)


Damien Hirst - Heykeltraş

Bugün var yarın yok (cam, paslanmaz çelik, balık, balık iskeletleri, akrilik, boya kullanıldı)


Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları