Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Daniel Libeskind kimdir?

1946 Polonya doğumlu, dünya çapında ödüllü Yahudi mimar.New York’ta 2001 yılında yıkılan ikiz kuleler olarak bilinen Dünya Ticaret Merkezi (WTC Ground Zero) bölgesinin yeniden projelendirilmesi için yapılan yarışmada, master plan çizimini yapmak üzere baş mimar olarak Libeskind seçildi. 


Daniel Libeskind kimdir?
Libeskind tasarladığı projelerle, Hiroshima Art Prize, Royal Institute of British Architects (RIBA) gibi uluslararası öneme sahip çok sayıda mimari ödül aldı.  

 

1946 Polonya doğumlu, Amerikalı uluslararası üne sahip bir mimar ve tasarımcı Daniel Libeskind, 1989 yılında, eşi Nina ile birlikte Studio Daniel Libeskind’i kurdu. Aynı yıl, Berlin’deki Yahudi Müzesi (Jewish Museum) mimari proje yarışmasını kazanarak uluslararası arenada ismini duyurdu. 


Tasarımını yaptığı önemli projeler arasında İngiltere’deki Imperial War Museum, Denver Sanat Müzesi genişletilmesi, West Side Alışveriş ve Eğlence Merkezi İsviçre, Royal Ontario Museum Toronto, Hyundai Genel Müdürlüğü Seul, Dublin Grand Canal Meydanı & Grand Canal Tiyatrosu gibi pek çok mimari değeri yüksek yapı bulunuyor.  Daniel Libeskind’in tasarladığı mimari yapıtlar, iddialı ve geometrik görünümleri ile kolaylıkla ayırt edilebilir bir mimari tarza sahip. 

 

Daniel Libeskind mimarlık pratiğinin yanısıra mimarlık eğitiminde de aktif olarak yer alıyor. Yale Üniversitesi, Pennsylvania Üniversitesi, Toronto Üniversitesi gibi birçok tanınmış okulda ders veren Libeskind, 2004 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından Cultureconnect Programı kapsamında mimarlık için seçilen ilk kültür elçisi oldu.  

 

Libeskind'in yapıtları şimdiye kadar uluslararası birçok dergi ve yayında yer aldı. Eylül 2004 yılında Riverhead Books yayınevi Breaking Ground adlı bir Daniel Libeskind biyografisi yayınladı. Daniel Libeskind’in mimarinin kapsamını geliştirmeye olan yönelimi, kendisinin felsefe, sanat, edebiyat ve müziğe olan derin ilgisi ve bağlılığını yansıtıyor. Libeskind’in mimari felsefesinin temel taşını, yapıların somut ve algılanabilen insan enerjisi ile ortaya çıkarıldığı ve inşa edildiği yerin kültürel bağlamında ele alınmaları gerektiği oluşturuyor.  


Daniel Libeskind kimdir?


WEB SİTESİ:


http://daniel-libeskind.com/TÜRKİYE İLE İLŞKİSİ


Daniel Libeskind, sıra dışı projeleriyle ünlenirken,  ilk kez Türkiye’de de bir proje gerçekleştirmiş olacak.


Metsan Yönetim Kurulu Üyesi Yüksek Mimar Cemalettin Satoğlu, çok iyi bir proje ortaya çıkarmak için Kartal’daki 80 dönümlük arsada karma proje üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Bu projeyi Türk mimarları da tasarlayabilirdi ama getireceği ses daha düşük kalabilirdi. Libeskind aykırı projeleriyle tanınıyor. Kartal’da da çok farklı bir proje ortaya çıkacağına inanıyoruz” dedi.


Türkiye’de yeni yapılan projeler arasında modern mimarlıkla ilgili çok fazla ikonik proje bulunmadığını vurgulayan Satoğlu,  “Projeyi en ince ayrıntısına kadar ideal bir şekilde tasarlıyoruz. Konsept tasarımda olduğu gibi iç tasarımda da ünlü mimarlarla çalışacağız. Projemiz mimarlık dergilerine konu olacak ve literatüre girecek” dedi.