Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Dar mükellef kira stopajı oranı 2016!

Dar mükellefler adına stopaj vergisi de ödeniyor. Peki, dar mükellef kira stopajı oranı nedir? Dar mükellef kira stopajı nasıl ödenir?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Türkiye’de yerleşmiş olmayan gerçek kişiler de elde ettikleri kira geliri için dar mükellef olarak vergi ödemek ile mükellef oluyor.Dar mükellefler adına stopaj vergisi de ödeniyor.


Peki, dar mükellef kira stopajı oranı nedir? Dar mükellef kira stopajı nasıl ödenir?


Gayrimenkul sermaye iradına konu olan mal ve hakları kiralayan Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinde sayılan kişi, kurum ve kuruluşlar, kira ödemeleri üzerinden gelir vergisi kesintisi (tevkifat) yapmak zorunda oluyor.


Kiracı olan bu kişi ve kuruluşlar, yaptıkları kira ödemelerinin brüt tutarı üzerinden yüzde 20 oranında gelir vergisi kesintisi yapmak zorundadırlar.


Bu vergi kesintisi, gelecek aylara veya yıllara ait olmak üzere peşin ödenen kira bedeli üzerinden de yapılacaktır. 


Örneğin; 3 aylık veya 1 yıllık işyeri kirası peşin tahsil edildiğinde, bu durumda peşin tahsil edilen kiranın tamamı vergi kesintisine tabi tutuluyor.


Kiracı, basit usulde vergilemeye tabi bir mükellef ise, vergi kesintisi yapma yükümlülüğü bulunmadığından, kira ödemesi üzerinden vergi kesintisi yapmayacaktır.


Kiraya verilen gayrimenkulün hem konut hem de işyeri olarak kullanılması halinde ise; kiralanan yerin tamamı veya bir kısmı işyeri olarak kullanıldığı sürece, kira bedelinin tamamı vergi kesintisine tabi olacaktır.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com