Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Davut Güney

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü’dür. 2011 Genel Seçimlerinde milletvekili adayı olmak için Genel Müdürlük’ten istifa eden ancak aday olamayan Davut Güney, mahkeme kararıyla Genel Müdür Yardımcılığı’na döndü. 28 Ocak 2012’de Genel Müdürlüğe atandı.Davut Güney
Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Davut GüneyDavut Güney kimdir?1954 yılında Çorum’da doğdu. İTÜ İnşaat Fakültesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği bölümünden mezun oldu.Davut Güney, Tapu ve Kadastro’dan önce hangi kurumlarda çalıştı?1980-1984 yılları arasında Çorum Belediyesinde Harita Mühendisi, 1985-1989 yılları arasında Çorum Belediyesi İmar Müdürü, 1989 yılında Çorum Belediye Başkan Adayı, 1989-1994 yılları arasında Çorum' da Serbest Harita Mühendisi, 1991 yılında Milletvekili Adayı, 1994-2003 yılları Çorum Belediye Meclis Üyesi, Çorum Belediye Başkan Yardımcısı, Çorum Belediye Başkan Vekili görevlerinde bulundu.Davut Güney’in Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ndeki mesaisi ne zaman başladı?02.01.2003-07.01.2003 tarihleri arasında Tapu ve Kadastro Ankara Bölge Müdürlüğünde Mühendis, 07.01.2003 tarihinden itibaren Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Kadastro Dairesi Başkanı olarak görev yaptı. 30.10.2011 – 21.08.2012 tarihleri arası Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı görevini yürüttü. 21/8/2012 tarihinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürü olarak atanan Davut Güney evli ve 3 çocuk babasıdır.Davut Güney, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden neden istifa etti? Görevine nasıl döndü?22 Ağustos 2012 tarihli ve 28389 sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan Karar gereğince Davut Güney, yeniden Tapu ve Kadastro Genel Müdürü oldu.


Bazı bakanlıkların boş bulunan kadrolarına yapılan atamalar Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Davut Güney yeniden atandı.


Tapu ve Kadastro Genel Müdürü olarak görev yapmakta iken, 2011 Genel Seçimlerinde milletvekili adayı olabilmek için istifa eden fakat aday olamayan, seçim sonrasında ise eski görevi olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne döndürülmeyerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Uzman olarak atanan Mehmet Zeki Adlı, Mahkeme Kararı gereği yeniden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü görevine iadesinin ardından Davut Güney, Genel Müdür Yardımcılığı’na dönmüştü.


Bu kararla birlikte, 28 Ocak 2012 tarihli ve 28187 sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan Karar gereğince Tapu ve Kadastro Genel Müdürü olarak atanan Davut Güney ise tekrar önceki görevi olan Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcılığı görevine atanmıştı.


28 Ocak 2012 Cumartesi gün ve 28187 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararnamesi ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü görevine getirilen Davut Güney, Çorum Belediye Başkan Yardımcılığı görevini yürütürken, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanı olarak atanmıştı. Bir süre daire başkanı olarak görev yapan Güney, 30 Ekim 2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararnamesi ile Tapu Kadastro Genel Müdür Yardımcısı olmuştu.


Davut Güney, 22 Ağustos 2012 tarihli ve 28389 sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan Karar gereğince Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne Tapu ve Kadastro Genel Müdürü olarak tekrar ataması yapıldı.Davut Güney hangi haberlere konu oldu?Davut Güney: Tapuda telefonla randevu dönemi başlıyor! (A.A., Haziran 2013)


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tapu işlemleri sırasında meydana gelen gereksiz beklemeleri bitirmek için harekete geçti.Tapu işlemlerinde daha önce internet ortamında randevu hizmetini başlatan bakanlık, telefonla randevu sistemini de devreye sokuyor...


Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulacak sistem sayesinde tapu işlemleri öncesi, randevu alınacak ve vatandaşın gereksiz zaman kaybı önlenecek. Çağrı merkezi, tapuyla ilgili birimleri de tek çatı altında toplayacak. İşlemler başlamadan gerekli olan evraklar hakkında önceden bilgi alınabilecek ve yaşanan sıkıntılar anında tespit edilecek. Yıl sonuna kadar hizmete girmesi beklenen çağrı merkezi istihdama da katkı sağlayacak.

Tapu işlemlerinde birçok yeni uygulamanın hayata geçirildiğini söyleyen Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Davut Güney, “Çağdaş kamu yönetimi anlayışının en önemli hedeflerinden biri de vatandaşın memnuniyetinin sağlanmasıdır. Bu hedefle oluşturulan çağrı merkezi ile vatandaşların evlerinden telefonla randevu alması mümkün olacak” dedi.

Genel Müdür Güney sözlerine şöyle devam etti:


“Vatandaşların tapu müdürlüklerindeki zaman kaybı önlenecek, tapu müdürlüklerinin önündeki yığılmalar ve beklemelerin önüne geçilecek. Vatandaşlar kurumumuzla ilgili taleplerini ve önerilerini kolaylıkla iletebilecekler,  iş ve işlemleri ile ilgili bilgileri rahatlıkla edinebilecekler.” Tapuda rüşvet kameralı gözetimle engellenecek! (Emlakkulisi.com, Ocak 2013)


Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Davut Güney, tapuda rüşvetin önüne geçmek için tüm birimlerin 24 saat kamera ile gözetim altına alınacağını ifade etti...


Davut Güney, sahteciliğin ve tapuda rüşvetin engellenebilmesi adına, tüm tapu birimlerinin 24 saat kamera altında izleneceğini ve kayıt altında tutulacağını belirtti. Yetkisi olmayan kişilerin kayıt sistemlerine ulaşımını önlemek adına cihazlara şifre koyduran Güney, kamera kayıtlarının da 1 yıl boyunca saklanması gerektiğini söyledi.Davut Güney: Yılda ortalama 7 milyon tapu işlemi yapıyoruz! (A.A., Mayıs 2013)


Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Davut Güney, yılda ortalama 7 milyon işlem yapan, 20 milyonun üzerinde vatandaşa hizmet veren yaygın ve köklü bir kurum olduklarını bildirdi


Ülkenin ilk tapu teşkilatının 21 Mayıs 1847'de Defterhane-i Amire Kalemi adıyla kurulduğunu anımsatan Güney, 166 yıllık geçmişe sahip Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün Türkiye'nin en önemli ve güvenilir kurumları arasında yerini aldığını vurguladı. 


Güney, merkez ve taşrada 18 bine yakın personel, 22 tapu ve kadastro bölge müdürlüğü, 957 tapu müdürlüğü, 81 kadastro müdürlüğüyle yılda ortalama 7 milyon işlem yapan, 20 milyonun üzerinde vatandaşa hizmet veren yaygın ve köklü bir kurum olduklarını kaydetti. 


Kısa, orta ve uzun vadede ülkenin büyümesine katkı sağlayacak önemli projeleri hayata geçirdiklerine işaret eden Güney, şu ifadeleri kullandı: 


"Özellikle Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü gibi çok büyük işlem hacmine sahip bir kurumun, kamu yönetimindeki çağdaş gelişmelere paralel yeniden yapılanmasına duyulan ihtiyaç tartışmasızdır. Yeniden yapılanma çalışmaları kapsamında, hizmet süreçlerinin gözden geçirilmesi, hizmet kalitesinin ölçülmesi ve geliştirilmesi, bürokrasi ve kırtasiyeciliğin azaltılması, hizmetlerin vatandaşların ihtiyaç ve taleplerine uygun, verimli ve süratli sunulmasını sağlayacak çalışmalar ve iyileştirmeler yapılmaktadır. Bu çalışmalarla tapu ve kadastro müdürlüklerinin mekansal ve fiziksel durumlarının iyileştirilmesi, online başvuruyla numaratörlü başvuru sisteminin uygulanması, SMS yoluyla vatandaşların bilgilendirilmesi, e-devlet kapısı üzerinden taşınmaz ve harç sorgulama hizmetlerinin sunulması gibi çalışmalar tüm birimlerimizde uygulanır hale getirilmektedir." 


-Online randevu sistemi- 


Güney, online başvuru ve numaratörlü randevu sistemiyle vatandaşların işlemlerinin daha kolay ve hızlı sonuçlandırıldığına dikkati çekti. 


Vatandaşları bilgilendirme ve şikayetleri değerlendirme amacıyla faaliyete geçirilen "Alo Tapu Kadastro Hattı" (444 TAPU - 444 82 78) uygulamasına devam edildiğini belirten Güney, şunları kaydetti: 


"Bilgi teknolojilerini en etkin kullanan ve sunan, sürekli kendini geliştiren, modern yönetim anlayışıyla idare edilen, hizmet verdiği vatandaşlarla çalışanların memnuniyetini ön planda tutan, uzlaştıran, dünya ülkeleriyle alanında bilgi birikimini ve teknolojisini paylaşan ve yönlendiren lider bir kurum olma yolunda hizmetlere devam etmeyi hedefliyoruz."Davut Güney ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü iletişim bilgileri neler? Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü


Adres: Dikmen Caddesi No: 14 (06100) Bakanlıklar / Ankara


Telefon: 0312 413 60 00 


E-Posta: bilgiedinme@tkgm.gov.tr


Web Adresi: www.tkgm.gov.tr