Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Davutpaşa - Esenler - İstanbul

İstanbul’un Esenler ilçesine bağlı bir mahalledir. 2012 yılında kentsel dönüşüm projesi kapsamında riskli alanı ilan edilmiş ve bölgede çalışmalar başlamıştır. Yıldız Teknik Üniversitesi’nin de bölgede kampüsü vardır.Davutpaşa - Esenler - İstanbul


Davutpaşa nerede?


Davutpaşa;  İstanbul'un Avrupa Yakası'nda bulunan Esenler ilçesine bağlı 16 mahalleden biridir. İdari sınırlarına bakıldığında kuzeyinde Mimar Sinan; kuzeydoğusunda Yavuz Selim; doğusunda Namık Kemal; güneyinde Çiftehavuzlar; batısında ise Güngören ilçesine bağlı Gençosman mahalleleri bulunmaktadır.


Davutpaşa’da konut fiyatları kaç TL?


Davutpaşa Mahallesi’nde yer alan daireler 130 bin TL ile 250 bin TL arasında değişen fiyatlarla satılmaktadır. Bölgedeki kiralık dairelerin ortalama fiyatı da 700 TL.Davutpaşa - Esenler - İstanbul


Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Davutpaşa kampüsü nasıl bir yapıdır?


Kışlanın bulunduğu alandaki askeri yerleşimin Bizans dönemine kadar uzandığı; bölgenin, askeri ve saray törenlerine hizmet eden konumda olduğu; İstanbul'un alınması sırasında da askerin konaklamasına hizmet verdiği ve Sultan Mehmed'in otağının burada kurulmuş olduğu söylenir.


Bu işlevler Osmanlı döneminde de sürdürülmüş, bölge 15.yy'dan itibaren saray ve askeri törenlere hizmet veren bir alan olmuştur. Davutpaşa Kışla'sı, II.Mahmud'un (1808-1839) Yeniçeri Ocağı'nı tamamen ortadan kaldırarak yerine oluşturduğu Asakir-i Mansure-i Muhammediye adlı orduya kışla olarak yapılmıştır. Mimarı Krikor Balyan olduğu tahmin edilen yapının 1826-1827 yılında başlanan inşaatı 1831-1832'de bitirilmiştir. Kışla, Balkan Savaşı sırasında onarılarak göçmenlerin barınması için kullanılmış, I.Dünya Savaşı sırasında ise bir askeri hastane açılmış ve hastane 1920'de kapatılmıştır. Özgün işleviyle günümüze ulaşan Davutpaşa Kışlası, Yıldız Teknik Üniversitesi mülkiyetine verilmesi (1999 yılında) ile askeri işlevini tamamlayarak, eğitime hizmet veren kışla yapıları arasına katılmıştır.


İletişim Bilgileri

Adres: Davutpaşa Mah. Davutpaşa Caddesi 34220 Esenler- İstanbul

Tel: 0 212 383 70 70 Faks: 0212 449 15 14


Davutpaşa Mahalle muhtarı kentsel dönüşüm projesi ile ilgili neler söyledi?


27 yaşından itibaren muhtar olan Yakup Pehlivan, Esenler’de başlayan ve Davutpaşa Mahallesi’ni de kapsayan kentsel dönüşüm projesi hakkında şu açıklamalarda bulundu:


Esenlerde kentsel dönüşüm yapılıyor. Bende bu dönüşümü destekliyorum. Mahallemde dönüşüm yapılmasını istiyorum. Yalnız Mimar Sinan Mahallesiyle komşu mahalleyiz orada emsal 15/50 olmasına rağmen bizde 12/50. Belediye Başkanına bizimde emsalimizi 15/50 olmasını talep ettik, kendilerinden olumlu bir cevap bekliyoruz. Bize böyle bir imkân tanırsa binalarımızı yıkmaya hazırız hiçbir ihtirazımız olmaz. Bakınız burada 69.sokakta 15/50 imar var ama diğer yerler 12/50 imarlı bu çarpıklığı düzeltmelerini bekliyoruz.


Davutpaşa - Esenler - İstanbul


Davutpaşa Kışlası fırınının özellikleri nedir?


40.65 x 32.50 m. boyutlarında olan yapı "U" plan şeması özelliğini gösterir. İki yönden tek katlı iki kol ile sarılan ana bina iki kat ve   hamurhane olarak kullanılmış olan bir galeri katından oluşur. 


İki ana, iki de servis girişiyle ulaşılan yapının zemin katında, büyük bir ana mekan, pişirme bölümü, ana yapı ile yanlardaki kolları bağlayan iki geniş koridor ve koridora açılan yan mekanlar yer alır. Giriş cephesinde servisi her türlü hava şartında kolayca sağlamak amacıyla bir sundurma yapılmış.


Yapının giriş cephesinde Sultan II. Abdülhamid dönemi Osmanlı Devlet arması ve hemen altında mermer kitabe yer alır. Sıva ile kaplanan duvarların, yer yer sıvası dökülen bölümlerinden, 4 sıra taş iki sıra tuğla tekniğinde yapıldığı anlaşılmaktadır. Katlar, cephelerde yer alan kat silmeleri ile birbirinden ayrılarak vurgulanmış.. Zemin katındaki pencereler kemerli, birinci kattaki pencereler ise basık kemerli olarak tasarlanmıştır. Galeri katında yer alan pencereler ise dikdörtgen biçimlidir. 


Yapının uzun yıllar gerek Davutpaşa Kışlası gerekse çevrede yer alan diğer kışla ve askeri birimlere ekmek sağlamada hizmet verdiği  biliniyor.


Günümüzde artık kullanım dışı kalmış olan yapı, içinde çeşitli dönemlerde yapılan müdahalelere rağmen plan şemasını ve birçok yapısal öğesini korunuyor.


Davutpaşa Mahallesi’ne ulaşım nasıl sağlanmaktadır?


Davutpaşa’ya giden İETT hatları; 41 AT Ayazağa Köyü –Davutpaşa Yıldız Teknik Üniversitesi, 85 C Davutpaşa Yıldız Teknik Üniversitesi-Cevizlibağ, 33 B Eminönü-Giyimkent, 91 A Ateştuğla-Eminönü, 92 B Ateştuğla-Beyazıt.

Davutpaşa Mahallesi’ne gidebilmek için Aksaray Metro hattı da kullanılabilmektedir. Bunun dışından Zeytinburnu’ndan kalkan minibüs hatları Davutpaşa Mahallesi’nden geçmektedir.


Davutpaşa Mahallesi muhtarlığının iletişim bilgileri nedir? 


Adres: Davutpaşa Mah.69. Sok. No:1 ESENLER 

Telefon: 0 212 568 85 99


Önerilen Bağlantılar : TOKİ Aksaray kura