Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Değer artış beyanı için son gün bugün!

GİB tarafından yapılan açıklama ile değer artış vergisi beyannamesi süresi 31 Mart'a kadar uzatıldı. Buna göre, değer artış vergisi beyanı için son gün bugün..


Taşınmaz malların iktisap tarihinden itibaren 5 sene içerisinde elden çıkarılması halinde değer artış kazancı vergisi doğuyor. Taşınmazın 5 sene geçtikten sonra satılması halinde bu vergi ödenmiyor.


Değer artış kazancında vergilendirilecek kazanca “safi değer artışı” deniliyor. Değer artışında safi kazanç, elden çıkarma karşılığında alınan para ve ayınlarla sağlanan ve para ile temsil edilebilen her türlü menfaatlerin tutarından bazı indirimlerin düşülmesi suretiyle bulunuyor.


Vergi ödemeleri de senede iki eşit taksit halinde yapılıyor. 2016 yılı değer artış kazancı beyan ve ödeme dönemi 31 Mart'a kadar devam ediyor. İkinci taksit ödemeleri de Temmuz ayında yapılıyor. 


Ödemelerden önce mükelleflerin beyanname vermeleri gerekiyor. Vergi takvimine göre, beyannameler elde edilen gelir satışın yapıldığı yılı takip eden yılın Mart ayının 1 inci gününden 25 inci günü akşamına kadar veriliyordu.


Ancak GİB tarafından yapılan açıklama ile değer artış vergisi beyannamesi süresi 31 Mart'a kadar uzatıldı. Buna göre, değer artış vergisi beyanı için son gün bugün.


Vergi; Başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile (Sadece GMSİ beyan edenler için), Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak, Anlaşmalı bankalardan, Tüm vergi dairelerinden ödenebiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com