Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Değer artış beyanı için son gün yarın!

GİB tarafından yapılan açıklama ile değer artış vergisi beyannamesi süresi 31 Mart'a kadar uzatılmıştı. Buna göre, değer artış vergisi beyanı için son gün yarın..


Gayrimenkul gelir vergisi olarak da bilinen değer artış kazancı vergisi, taşınmaz malın iktisap tarihinden itibaren 5 sene içerisinde elden çıkarılması halinde ödeniyor. Ancak mevcut uygulamaya göre taşınmazın 5 sene geçtikten sonra satılması halinde bu vergi doğmuyor.


Vergiyi taşınmaz malını satarak elde ettiği kazanç istisna sınırından yüksek olan kimseler tarafından beyanname verilerek ödeniyor.


Beyannameler elde edilen gelir satışın yapıldığı yılı takip eden yılın Mart ayının 1 inci gününden 25 inci günü akşamına kadar veriliyordu.


Ancak GİB tarafından yapılan açıklama ile değer artış vergisi beyannamesi süresi 31 Mart'a kadar uzatıldı. Buna göre, değer artış vergisi beyanı için son gün yarın.


Ödenecek gelir vergisi hesaplaması, www.gib.gov.tr internet adresinden (internet vergi dairesi /hesaplamalar /gelir vergisi hesaplama) otomatik olarak yapılabiliyor. 


Vergi ödemeleri de senede iki eşit taksit halinde yapılıyor. 2016 yılı değer artış kazancı ilk taksit dönemi de 31 Mart'ta son buluyor. İkinci taksit ödemeleri de Temmuz ayında yapılıyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com