Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Değer artış beyannamesi için son 1 hafta!

Gelir Vergisi Kanunu gereğince gayrimenkullerin elden çıkarılmasından doğan kazançlar belli koşullarda vergiye tabi tutuluyor. Değer artış beyannamesi için son 1 hafta bulunuyor..


Gelir Vergisi Kanunu gereğince gayrimenkullerin elden çıkarılmasından doğan kazançlar belli koşullarda vergiye tabi tutuluyor. Bu vergi beyana dayalı vergi olup, senede iki taksitte ödenebiliyor.


Değer artış kazancı vergisinin mükellefi son 5 sene içerisinde satın alan ve geçtiğimiz sene satarak gelir elde eden kimseler oluyor.


Vergi ödemeleri Mart ve Temmuz ayları olmak üzere iki eşit taksit halinde ödeniyor. Ödemelerden önce beyanname verilmesi gerekiyor.


Gelir Vergisi ödemeleri;

Başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile (Sadece GMSİ beyan edenler için),

Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak,

Anlaşmalı bankalardan,

Tüm vergi dairelerinden yapılabiliyor.


Elde edilen değer artış kazancının safi miktarı, belirlenen istisna sınırını aşması durumunda, elde edilen gelir satışın yapıldığı yılı takip eden yılın Mart ayının 1 inci gününden 25 inci günü akşamına kadar Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi ile beyan edilmesi gerekiyor. 


Buna göre değer artış kazancı beyannamesi için son 8 gün bulunuyor. Beyannameler internet üzerinden verilebildiği gibi, vergi dairesinden de verilebiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com