Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Değer artış kazancı beyanı için son 6 gün!

Taşınmaz malların elden çıkarılması halinde ödenmesi gereken vergiler arasında değer artış kazancı vergisi de yer alıyor. Değer artış kazancı beyanı için son 6 gün kaldı..


Taşınmaz malların elden çıkarılması halinde ödenmesi gereken vergiler arasında değer artış kazancı vergisi de yer alıyor. Bu vergi taşınmazını edinim tarihinden itibaren 5 sene içerisinde satanlar ödüyor. 


Değer artış kazançlarının beyan konusu edilip edilmeyeceği, elde edilen iradın istisna haddinin altında kalıp kalmadığına bağlı oluyor.


Yapılan hesaplamalara göre istisna haddini aşan tutarda gelir elde edilmesi halinde yıllık beyanname veriliyor. Beyannameler elde edilen gelir satışın yapıldığı yılı takip eden yılın Mart ayının 1 inci gününden 25 inci günü akşamına kadar veriliyor. Buna göre değer artış kazancı beyanı için son 6 gün kaldı.


31 Mart 2016 tarihinde sona erecek değer artış kazancı 1. taksiti için son 12 gün bulunuyor. İkinci taksit ödemeleri ise Temmuz ayında yapılacak.


Gelir vergisi hesaplaması, www.gib.gov.tr internet adresinden (internet vergi dairesi /hesaplamalar /gelir vergisi hesaplama) otomatik olarak yapılabiliyor. 


Gelir Vergisi ödemeleri;

Başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile (Sadece GMSİ beyan edenler için),

Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak,

Anlaşmalı bankalardan,

Tüm vergi dairelerinden yapılabiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com