Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Değer artış kazancı istisna tutarı 2018!

Gayrimenkullerin iktisap tarihinden itibaren 5 yıl içinde satılması halinde elde edilen gelir vergi konusu oluyor. Peki, değer artış kazancı istisna tutarı 2018 ne kadar?


Gelir Vergisi Kanunu gereğince, gayrimenkullerin elden çıkarılmasında elde edilen kazançlar vergilendiriliyor. Gayrimenkullerin iktisap tarihinden itibaren 5 yıl içinde satılması halinde elde edilen gelir vergi konusu oluyor.


Mevcut uygulamaya göre 5 yıldan sonra satılan gayrimenkullerden elde edilen kazanç vergilendirilmiyor. Ancak Yasa Taslağı'nın yürürlüğe girmesi ile satılan tüm gayrimenkullerden elde edilen kazanç belli oranlarda vergilendirilecek.


Buna göre bu sene 2017'de yapılan gayrimenkul satışları için vergi ödemesi yapılacak.


Vergide her sene istisna sınırı belirleniyor. Yapılan hesaplamalar ile ortaya çıkan rakamın bu sınırın üstünde olması halinde vergi ödemesi yapılıyor. Peki, değer artış kazancı istisnası 2018 ne kadar?


Değer artış kazancı istisnası 2018

2018 yılı değer artış kazançlarına ilişkin istisna tutarı 12 bin TL olarak belirlendi. 


Gayrimenkul gelir vergisi ödemeleri; anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak, Anlaşmalı bankalardan, Tüm vergi dairelerinden yapılabiliyor.  


Değer artış kazancı ödeme tarihleri

Öncelikle 1-26 Mart tarihleri arasında vergi beyannamesinin verilmiş olması gerekiyor. Değer artış kazancı vergisi iki eşit taksitte ödeniyor. İlk taksit ödemeleri Mart ayında, ikinci taksit ödemeleri ise Temmuz ayında yapılıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com