Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Değer artış kazancı vergisi 1. taksiti 2016!

Değer artış kazancı vergisi, gayrimenkullerin elden çıkarılması halinde ödeniyor. Peki, değer artış kazancı vergisi 1. taksiti 2016 ne zaman ödenir?


Değer artış kazancı vergisi, gayrimenkullerin elden çıkarılması halinde ödeniyor. Vergiyi her taşınmazını satan kimseler değil, belli bir süre içinde satış yapan kimseler ödüyor.


Kanun gereğince taşınmaz mal ve hakların 5 yıl içerisinde elden çıkarılmasından doğan kazançlar için vergi doğuyor. Değer artış kazançlarının beyan konusu edilip edilmeyeceği, elde edilen iradın istisna haddinin altında kalıp kalmadığına bağlı oluyor.


İstisna haddini aşan tutarda gelir elde edilmesi halinde yıllık beyanname verilecektir. Buna karşın istisna haddini aşmayan gelirler için vergi ödemesi yapılmıyor.


Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 80 inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan değer artışı kazançlarına ilişkin istisna tutarı, 2016 takvim yılı gelirlerine uygulanmak üzere 11.000 TL olarak tespit edildi


Değer artış kazancı vergisi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Verginin beyanname dönemi 25 Mart'ta sona eriyor.


Değer artış kazancı vergisi 1. taksit ödemeleri 1 Mart - 31 Mart tarihleri arasında olup, 2. taksit ödemeleri ise Temmuz ayında ödeniyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com