Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Değer artış kazancı vergisi 2. taksit dönemi başladı!

Değer artış kazancı vergisi, gayrimenkullerin belli bir süre içerisinde elden çıkarılması halinde ödeniyor. Senede iki taksit halinde ödenen verginin ilk taksiti Mart ayında ödenmişti..


Değer artış kazancı vergisi, gayrimenkullerin belli bir süre içerisinde elden çıkarılması halinde ödeniyor. Senede iki taksit halinde ödenen verginin ilk taksiti Mart ayında ödenmişti.


Değer artış kazancı vergisinin ikinci taksit ödemeleri ise 1 - 31 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Buna göre mükelleflerin ay sonuna kadar ödeme yapmaları gerekli.


Vergi; Başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile (Sadece GMSİ beyan edenler için), Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak, Anlaşmalı bankalardan, Tüm vergi dairelerinden ödenebiliyor.


Mevcut uygulamaya göre taşınmaz malların iktisap tarihinden itibaren 5 sene içinde satılması halinde ödeniyor. Ancak taşınmazın 5 sene geçtikten sonra satılması halinde bu vergi ödenmiyor.


Ancak Gelir Vergisi Tasarısı yürürlüğe girdikten sonra taşınmaz malların iktisap tarihinden itibaren 5 yıl geçtikten sonra da satılması halinde vergi ödenecek. 


Ancak vergi satışın gerçekleştiği seneye göre belirlenen vergi yüzdesi ile hesaplanacak.


Taşınmazın 2 yıl içinde satılması halinde değerinin yüzde 40'ı

Taşınmazın 3 yıl içinde satılması halinde değerinin yüzde 50'si

Taşınmazın 4 yıl içinde satılması halinde değerinin yüzde 60'ı

Taşınmazın 5 yıl ve sonrasında satılması halinde değerinin yüzde 75'i muaf tutulacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com