Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Değer artış kazancı vergisi 2. taksit zamanı 2018!

Senede iki eşit taksit halinde ödenebilen değer artış kazancı vergisinde ilk taksitler Mart ayında ödendi. Değer artış kazancı vergisi 2. taksit zamanı 2018 ise önümüzdeki hafta başlıyor...


Gelir Vergisi Kanunu gereğince gayrimenkullerin elden çıkarılması halinde doğan vergisel sorumlulukların arasında değer artış kazancı vergisi de yer alıyor. Bu vergiyi her taşınmazını satanlar değil, taşınmazını 5 sene içerisinde satarak gelir elde edenler ödüyor.


Değer artış kazancı vergisinde her sene istisna sınırı belirleniyor. 2017 yılında yapılan satışlardan elde edilen gelirlere uygulanacak istisna tutarı 11 bin TL oluyor. 


Bu sınırın üstünde gelir elde eden kimseler, 2018 yılı vergi mükellefi olarak 26 Mart akşamına kadar beyannamelerini verdi. 31 Mart akşamına kadar ise ilk taksit ödemelerini gerçekleştirdi. 


Senede iki eşit taksit halinde ödenebilen değer artış kazancı vergisinde, 2. taksit zamanı 1 Temmuz itibari ile başlıyor. 


Buna göre, değer artış kazancı vergisi mükellefleri 2. taksitlerini önümüzdeki hafta ödemeye başlayabilecek. Vergi, 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ödenebilecek.


Gayrimenkul gelir vergisi vergi dairesinden, başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile (Sadece GMSİ beyan edenler için), Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak, Anlaşmalı bankalardan yapılabiliyor. 

Yasa değişikliği geliyor


Mevcut uygulamaya göre 5. yıldan sonra elden çıkarlan gayrimenkuller için değer artış kazancı vergisi ödenmiyor. Çalışmaları devam eden yasa değişikliğinin yürürlüğe girmesi halinde 5 yıl muafiyeti kaldırılacak. Yapılan her satıştan belli oranlarda vergi tahsil edilecek. Yeni uygulamanın detayları yasa yürürlüğe girdikten sonra belli olacak.


 


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com