Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Değer artış kazancı vergisi 2018 ödemeleri başladı!

Değer artış kazancı vergisi 2018 beyanname verme ve 1. taksit ödeme dönemi bugün itibari ile başladı..


Bugün (1 Mart 2018) itibari ile değer artış kazancı vergisi 2018 beyanname verme ve 1. taksit ödeme dönemi başladı.


Gelir Vergisi Kanunu gereğince, gayrimenkulünü 5 sene içerisinde satan kimseler değer artış kazancı vergisi ödemek zorunda oluyor. Gelir Vergisi Kanunu gereğince, edinim tarihinden itibaren 5 sene geçmesi halinde yapılan satışlardan elde edilen kazançlar vergilendirilmiyor. 


Buna göre gayrimenkul gelir vergisini gayrimenkulünü en fazla 5 yıldır sahip olunan gayrimenkulünü geçtiğimiz sene satan ve gelir elde eden kimseler ödemekle mükellef oluyor.


Geçtiğimiz sene evini satanların ne kadar vergi ödeyeceği, alış ve satış fiyatları ve bu tarihlerdeki enflasyon oranları ile hesaplanıyor. Kazancın belirlenen istisna sınırından yüksek olması halinde vergi ödemesi yapılıyor.


Değer artış kazancı vergisi beyan ve ödeme işlemleri 2018 


2018 yılı değer artış kazançlarına ilişkin istisna tutarı 12 bin TL olarak belirlendi. Bu sınırın üstündeki gelirler için vergi ödemesi yapılacak.

 

Değer artış kazancı vergisi için öncelikle beyanname veriliyor. Beyannameler 1-26 Mart akşamına kadar verilebiliyor.


Değer artış kazancı vergisi ödemeleri ise senede iki eşit taksitte yapılıyor. Verginin ilk taksiti 1-31 Mart tarihleri arasında, ikinci taksiti ise 1-31 Temmuz tarihleri arasında ödeniyor.


Vergi ödemeleri Başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların internet bankacılığı, anlaşmalı bankalar, tüm vergi dairelerinden yapılabiliyor.


 


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com