Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Değer artış kazancı vergisi ödemeleri başladı mı?

Değer artış kazancı vergisi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Peki, değer artış kazancı vergisi ödemeleri başladı mı?


Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 80 inci maddesinin 6 ıncı bendi uyarınca taşınmaz mal ve hakların 5 yıl içerisinde elden çıkarılmasından doğan kazançlar değer artış kazancı vergisinin konusunu oluşturuyor.


Buna göre gayrimenkulünü geçtiğimiz sene satan kimseler, 2016 yılında vergi mükellefi olabiliyor. 


Vergi ödemeleri için her sene istisna sınırı belirleniyor. Yapılan hesaplamalara göre elde edilen gelirin istisna altında kalması durumunda vergi ödemelerinden muaf olunuyor.


Değer artışı kazançlarına ilişkin istisna tutarı, 2016 takvim yılı gelirlerine uygulanmak üzere 11.000 TL olarak tespit edildi.


Değer artış kazancı vergisi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Peki, değer artış kazancı vergisi ödemeleri başladı mı?


Değer artış kazancı vergisi ilk taksit ödemeleri Mart ile başladı. Değer artış kazancı vergisinin ilk taksit ödemeleri 31 Mart'a kadar yapılıyor. İkinci taksit ödemeleri ise Temmuz ayı içerisinde yapılıyor.


Gelir Vergisi;

Başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile (Sadece GMSİ beyan edenler için),

Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak,

Anlaşmalı bankalardan,

Tüm vergi dairelerinden

ödenebilmektedir.


Mükellefler, 2015 yılında elde ettikleri gelirin beyanı konusunda her türlü bilgi için hafta içi 09:00-19:00 saatleri arasında Vergi İletişim Merkezini (VİMER - 444 0 189) arayabilirler.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com