Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Değer artış kazancı vergisi ödemeleri için son 15 gün!

Taşınmaz malların elden çıkarılması halinde ödenmesi gereken vergiler arasında değer artış kazancı vergisi de yer alıyor. Mart ayı değer artış kazancı vergisi ödemeleri için son 15 gün kaldı..


Taşınmaz malların elden çıkarılması halinde ödenmesi gereken vergiler arasında değer artış kazancı vergisi de yer alıyor. Vergi edinim tarihinden itibaren 5 sene içerisinde taşınmaz malını satanlar tarafından ödeniyor. 


Değer artış kazançlarının beyan konusu edilip edilmeyeceği dolayısı ile vergi ödenip ödenmeyeceği elde edilen iradın istisna haddinin altında kalıp kalmadığına bağlı oluyor.


İstisna haddini aşan tutarda gelir elde edilmesi halinde yıllık beyanname veriliyor. Beyannameler elde edilen gelir satışın yapıldığı yılı takip eden yılın Mart ayının 1 inci gününden 25 inci günü akşamına kadar veriliyor. 


Değer artış kazancı beyannamesi internet üzerinden ya da vergi dairesinden verilebiliyor. Aynı şekilde ödemeler de vergi dairesinden yapılıyor.


Gelir vergisi hesaplaması, www.gib.gov.tr internet adresinden (internet vergi dairesi /hesaplamalar /gelir vergisi hesaplama) otomatik olarak yapılabiliyor. 


Değer artış kazancı vergisi hesaplamaları ÜFE oranlarına göre yapılıyor. Taşınmazın satın alındığı tarih ile satıldığı tarihin ÜFE oranlarına göre yapılan hesaplama sonrasında vergi bedeli belirlenmiş oluyor. 


1 -31 Mart tarihlerinde ilk taksiti ödemeleri yapılacak değer artış kazancı vergisi son 15 gün kaldı. Mükelleflerin bu süre içerisinde ödemelerini gerçekleştirmeleri gerekiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com