Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Değer artış kazancı vergisi ödemeleri için son 3 gün!

2016 yılı vergi takvimine göre değer artış kazancının ilk taksit dönemi 31 Mart'ta sona eriyor. Buna göre, değer artış vergisi 1. taksit ödemeleri için son 3 gün kaldı..


Değer artış kazancı vergisi, taşınmaz malların satılması halinde doğan vergiler arasında yer alıyor. Bu vergi satışın gerçekleştiği seneyi takip eden yıl içinde iki eşit taksit halinde ödenebiliyor.


2016 yılı vergi takvimine göre değer artış kazancının ilk taksit dönemi 31 Mart'ta sona eriyor. Buna göre, değer artış vergisi 1. taksit ödemeleri için son 3 gün kaldı. 


Bu süre içerisinde henüz ödeme yapmamış mükelleflerin vergi borçlarını ödemeleri gerekiyor.


Yapılan hesaplamalar sonrasında istisna sınırından yüksek gelirler için beyanname verilerek vergi ödemesi yapılıyor. Beyannamelerin yapılan ek süre uzatımı ile 31 Mart'a kadar verilmesi gerekiyor.


Verginin ikinci taksit ödemeleri Temmuz ayı içerisinde yapılıyor. Ödemeler, vergi dairesinden yapılabildiği gibi anlaşmalı bankalar aracılığı ile de yapılabiliyor. 


Değer artış kazancı vergisinin hesaplaması, www.gib.gov.tr internet adresinden (internet vergi dairesi /hesaplamalar /gelir vergisi hesaplama) otomatik olarak yapılabiliyor. 

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com