Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Değer artış vergisi ödemeleri için son gün yarın!

2016 yılı değer artış kazancı beyan ve ödeme dönemi 31 Mart'ta son buluyor. Buna göre, değer artış vergisi 1. taksit ödemeleri için son gün yarın..


Gayrimenkul gelir vergisi olarak da bilinen değer artış kazancı vergisi, taşınmaz malların iktisap tarihinden itibaren 5 sene içerisinde elden çıkarılması halinde ödeniyor.


Buna karşın mevcut uygulamaya göre taşınmazın 5 sene geçtikten sonra satılması halinde bu vergi doğmuyor. Ödenecek gelir vergisi hesaplaması, www.gib.gov.tr internet adresinden (internet vergi dairesi /hesaplamalar /gelir vergisi hesaplama) otomatik olarak yapılabiliyor. 


Değer artış kazancı vergisi hesaplamaları ÜFE oranlarına göre yapılıyor. Taşınmazın satın alındığı tarih ile satıldığı tarihin ÜFE oranlarına göre yapılan hesaplama sonrasında vergi bedeli belirlenmiş oluyor.


Bu vergi satışın gerçekleştiği seneyi takip eden yılda ödeniyor. 2015 yılında satılan taşınmaz malların vergisi 2016 yılında ödeniyor. Vergi ödemesi senede iki eşit taksit halinde yapılıyor. 


2016 yılı değer artış kazancı beyan ve ödeme dönemi 31 Mart'ta son buluyor. Buna göre, değer artış vergisi 1. taksit ödemeleri için son gün yarın.


Ödemeler vergi dairelerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığı ile yapılabiliyor. Verginin ikinci taksit ödemeleri Temmuz ayı içerisinde ödeniyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com