Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Değerli konut vergisini kimler ödeyecek?

Meclisten geçen yeni vergi reform paketi kapsamında 5 milyon TL’den değerli konutlar için ‘Değerli Konut Vergisi’ alınacak. Peki, değerli konut vergisini kimler ödeyecek? Vergi oranları nasıl belirleniyor? İşte konu hakkında tüm ayrıntılar...


TBMM'den geçen yeni vergi reform paketinde açıklanan tasarı kapsamında 5 milyon TL’den değerli konutlar için emlak vergilerine ek olarak ‘Değerli Konut Vergisi’ de ödenecek.


KONUT DEĞERİNİ KİM BELİRLEYECEK?

Karar Gazetesi'nde yer alan habere göre; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü veya yetkilendirilen değerlendirme şirketleri tarafından yapılacak. Yasa teklifi kapsamında Gayrimenkullerin değerinin; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nce internet sitesinde ilan edileceği ve ilgilisine ayrıca tebliğ edileceği açıklandı.


Bu karar için 15 gün içinde itiraz hakkı tanınıyor. İtiraz hakkı kullanmak için yeniden 15 gün içinde değerlendirilip sonuçlandırılması ve kesinliğe ulaşan değerin yine ilan edileceği ve ilgilisine tebliğ edilmesi gerekiyor.


Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nce açıklanan bir değerin açıklanmaması durumunda ise bina emlak vergi değeri esas alınarak vergilendirme işlemlerinde yapılıyor.


DEĞERLİ KONUT VERGİSİ MÜKELLEFİYETİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Mülkün, emlak vergisine esas değeri veya Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından en az 5 milyon olarak belirlenmesiyle görülen yıl boyunca mükellefiyet başlayacak.


DEĞERLİ KONUT VERGİSİ ORANLARI

Değerli konut vergisi 3 kademe de alınacak. Bu kapsamda;


5 milyon TL ile 7, 5 milyon TL arasında değerde ise Binde 3


7.500.001 TL ile 10 milyon TL arasında bir değerde ise Binde 6


10.000.001 TL’yi aşan bir değerde ise Binde 10 olarak açıklandı.