Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Dekar Yapı

Salih Kuzu’nun Eston Yapı’dan ayrılması ile 2007 yılında kurduğu firmadır. Dekar Yapı, Bakırköy ve Yeşilköy bölgelerinde kentsel dönüşüm projesi geliştirmeye hazırlanmaktadır.Dekar Yapı nasıl kuruldu?


Dekar Yapı, 2007 yılı Eylül ayında Eston Yapı’dan ayrılan Salih Kuzu tarafından kuruldu. 3 ortaklı bir yapı şirketi olarak kurulan Dekar Yapı, butik ve nitelikli konut projeleri üretmeye başladı. 


Dekar Yapı yönetiminde yer alan isimler şöyle: Salih Kuzu, M. Levent Anıl, Orçun Oğlakçıoğlu.Dekar Yapı


Salih Kuzu kimdir?


Salih Kuzu, 1959’da Denizli’de doğdu. Hançalar İlköğretim ve Ortaöğretimini tamamladıktan sonra Çal Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü 1976 yılında kazanan Salih Kuzu, 1982 yılında buradan mezun oldu. 


ESKA’da işe başladıktan sonra ilk işi olan Adana İncirlik Hava Üssü’nde lojmanların şefliğini yaptı. 1985 yılında İstanbul’a gelen Salih Kuzu burada, Boğaziçi Üniversitesi’nin Kuzey Kampüsü’nde yer alan prefabrik yapıları tamamladı. Halkalı’da yapılan 300 konutluk bir şantiyede şef olarak görev alan Salih Kuzu, İkitelli İETT Garajını da bitirdi. 1980’lerin sonunda ise Ataşehir’de yapılan projelerin şantiye şefliğini yaptı. 


Eska’nın krize girdiği dönemlerde firmadan ayrılan Salih Kuzu, kendi işini kurmaya karar verdi. Selim Edes’in ısrarı ile İsrail’de yapılması planlanan inşaat işi için İsrail’e gitti. İsrail’de Necef Çölü’nde Multi-fold sistemi ile konut projesini Selim Edes ile birlikte yaptı.


İsrail dönüşü 1993 yılında Eston Yapı Salih Kuzu ile irtibata geçti ve Halkalı’da 380 konutluk taahhüt işi yaptı. Şantiyelerin müdürlüğünü yaptıktan sonra 1995 yılında yatırım projelerine başladı. Birçok konut projelerine Eston Yapı adı altında imzası bulunan Salih Kuzu, 1998 yılında Eston Yapı’da genel müdür oldu.


Salih Kuzu hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için tıklayınız


Dekar Yapı projeleri hangileridir?


1.Asmalı Evler

2.Bahçeli Vadi

3.Günışığı Evleri

4.Reşitpaşa Özel Ev projesiDekar Yapı


Asmalı Evler’in özellikleri nedir?


İstanbul Avrupa Yakası’nda Bahçeşehir’de inşa edildi. 48 bin 327 metrekarelik alan içerisine 170 bahçeli ev yapıldı. 24 bloktan meydana gelen projede villalar, 134 metrekare ile 180 metrekare arasında değişti. 

Asmalı Evler’de ortak kullanım alanları şöyle: Yüzme havuzu, kafe, fitness salonu, kapalı ve açık otoparklar, yürüyüş parkurları.


2013 yılının Eylül ayında teslim edilmesi planlanan projenin minimum satış fiyatı 394 bin liradan başladı. 


İletişim bilgileri: 0212 850 54 00 www.asmalievler.comDekar Yapı


Bahçeli Vadi Evleri nerede?


58 adet konutun yer aldığı Bahçeli Vadi Evleri’nde konutlar, 1+1, 2+1, ve 4+1 dubleks olarak tasarlandı. 10 bin metrekare alana sahip olan projede yer alan daire büyüklükleri de şöyle: 57 metrekare 1+1, 95 metrekare ile 103 metrekare arasında 2+1 175 metrekare ve 176 metrekare ikiz villalar.


Çengelköy’de inşa edilen projenin ortak özellikleri de şu şekilde: Çocuk oyun alanları, otopark, fitness center ve yüzme havuzu. 2013 Mart ayı itibari ile projede yer alan daireler 949 bin TL ile  1 milyon 117 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuldu.


İletişim bilgileri: 0216 202 20 00 www.bahcelivadi.com


Salih Kuzu, Bahçeli Ev projesi ile ilgili neler söyledi?


Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, Bahçeli Ev projesi ile ilgili şunları söyledi:

Bahçeli ev toprak sıkıntısı olmayan tüm gelişmiş ülkelerde insanların en çok kullandıkları ev tipi. ABD'de insanların yüzde 70'den fazlası bu tür evlerde oturuyor. Avrupa ülkelerinde de durum çok farklı değil. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte insanların yaklaşık yüzde 60'ı bu tür konutlarda oturmayı tercih ediyorlar. Türkiye'de yapılan birçok araştırma da insanların çok büyük çoğunluğunun müstakil evde oturmak istediğini gösteriyor. Bahçeli ev konsepti bizim de çok aşina olduğumuz ve tercih ettiğimiz bir yerleşim modeli. Ülkemizin yaşadığı hızlı sanayileşme ve kentleşmenin hızlı artışı sebebiyle maalesef şehirlerimiz hızla ve dikey olarak büyümek zorunda kaldı. Milli gelirdeki artışın sürmesi ve şehirlerin çeperlerine doğru yapılacak raylı ulaşım sistemleri sonucu olarak bahçeli evlere olan talep de büyük bir artış olması kaçınılmaz olacaktır.


Salih Kuzu, kentsel dönüşüm projesi ile ilgili neler söyledi?


Salih Kuzu, kentsel dönüşüm projesi ile ilgili olarak “Emsal artışı demek iki katı nüfus demek. İstanbul'da bu kalabalığı kaldırabilecek potansiyel ve altyapı yok. Bir Gecekondu bile yıksanız, içerisinden plastik, metal gibi binlerce çeşit malzeme çıkacak. Bunları moloz olarak değerlendirmeyip ayrıştırmak gerekli.” dedi.


Dekar Yapı, kentsel dönüşüm projesi kapsamında neler yapacak?


Kadıköy, Bakırköy, Yeşilköy ve Boğaz hattındaki büyük sitelerle görüşen Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, şu şekilde konuştu:


Parsel boyutunda yapılan yenileme projeleri, çevresindeki yapılarla bir bütünlük sağlayacak şekilde tasarlanmalı. Buna dikkat etmezsek mimari kimlikleri olmayan birbirinden farklı, çevresiyle uyumsuz yapılardan oluşan çirkin görünümlü mahallelerimiz olur. Plastik, metal, cam gibi tonlarca malzemenin moloz olarak değerlendirmek yanlış olur. Bunların ayrıştırılması ve ekonomiye kazandırılması gerekiyor.


Dekar Yapı iletişim bilgileri nedir?


Adres: İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No:155 Yeşilköy - İSTANBUL

Telefon: (0 212) 465 48 94 Faks: (0 212) 465 46 12

E-Posta: info@dekaryapi.com