Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Dekonstrüktivizm

Dekonstrüktivizm, aykırı bir mimari akımdır. Fransız filozof Jacques Derrida'nın fikirlerinden esinlenen mimarların tasarımlarıdır. Bu mimarlardan biri de Zaha Hadid’dir.Dekonstrüktivizm nedir?


Yapısal analizdir. 1980'lerin sonlarında ortaya çıktı. Postmodern mimari akımdır. Yapıyı oluşturan mimari unsurların bütünlüğünün parçalanması, yüzeylerle yapılan oyunlar, dış cephe gibi mimari unsurların dik açılı olmayan köşelerle yamultulması ve kaydırılması gibi yöntemlere dayanır. 


Bu akım ile yapılan yapılar, belirsizlik ve kargaşa hissi verir.  Fransız filozof Jacques Derrida'nın fikirlerinden etkilenen mimarlar Dekonstrüktivizm akımında tasarımlar yapar. 


Dekonstrüktivizm hareketi etkileyen olaylar nelerdir?


1982 yılına ait Parc de la Villette mimari tasarım yarışmasıdır. Özellikle Jacques Derrida ve Peter Eisenman'in tasarımları ile Bernard Tschumi'nin ödül alan tasarımı, dekonstrüktivizm akımına önemli etkileri olmuştur.

 Modern Sanatlar Müzesi'nin; 1988'de, Philip Johnson ve Mark Wigley tarafından düzenlediği New York Dekonstrüktivist Mimarlığı sergisi hem bu akımın tanınması hem de bu akımla özdeşleşdirilecek mimarların ortaya çıkması bağlamında dönüm noktası olan etkinliklerden birisidir.


Dekonstrüktivizm amacı nedir?


Dışavurumculuk, kübizm, minimalizm ve çağdaş sanat gibi diğer 20. yüzyıl hareketlerine de referans olmuştur. Dekonstrüktivizmin uygulamacılarının "biçim işlevi takip eder", "biçimin saflığı" ve "malzemelere dürüstlük" gibi prensipleri daraltıcı modernizm "kuralları" olarak görür ve mimariyi bu kavramlardan uzaklaşmayı amaçlar.Dekonstrüktivizm

Parc de la Villette- Paris, Fransa
Dekonstrüktivizm stilinde yapılan yapılar hangileridir?


Parc de la Villette- Paris, Fransa

Wexner Sanat Merkezi Columbus, Ohio, ABD

Vitra Design Museum Weil am Rhein, Almanya

Weisman Art Museum Minneapolis, Minnesota, ABD

Dans Eden Ev Prag, Çek Cumhuriyeti

Guggenheim Müzesi Bilbao, İspanya

Berlin Yahudi Müzesi Berlin, Almanya

Gehry Tower Hannover, Almanya

Imperial War Museum North  Manchester, İngiltere

Rosenthal Çağdaş Sanatlar Merkezi Cincinnati, Ohio, ABD

Walt Disney Concert Hall  Los Angeles, Kaliforniya, ABD

Stata Merkezi Cambridge, Massachusetts, ABD

Krzywy Domek Sopot, Polonya  

Seattle Merkez Kütüphanesi Seattle, Vaşington, ABD

Jay Pritzker Pavyonu  Şikago, İllinois, ABD

Turning Torso  Malmö, İsveç

Phaeno Bilim Merkezi Wolfsburg, Almanya

Akron Art Museum Akron, Ohio, ABD

IAC Binası New York City

Avaz Twist Tower  Saraybosna, Bosna Hersek

CCTV Genel Merkezi Pekin, Çin Halk Cumhuriyeti

Köprü Pavyonu Zaragoza,Dekonstrüktivizm


Dekonstrüktivist Mimar Zaha Hadid kimdir?


Zaha Hadid 1950 yılında Bağdat’ta doğdu.  Londra Architectural Association okulunda mimarlık okumadan önce Beyrut Amerikan Üniversitesinde Matematik Bölümünü bitirdi. Mezuniyetinden sonra okulundaki hocaları ile 1977’de ortağı olduğu Office For Metropolitan Architecture'da çalışmaya başladı.


1980’de kendi Londra merkezli bürosunu kurdu. Hadid, 1980'lerde Architectural Association’da ve Dünyanın başka yerlerinde prestijli kurumlarında ders verdi. Graduate School of Design’da, Harvard üniversitesinde, illinois üniversitesinde, Hamburg’daki Hochschule für Bildende Künste’de, Knowlton mimarlık okulunda eğitmenlik yaptı. American Academy of Arts and Letters’ın onur üyesi olan Zaha Hadid, Viyanada uygulamalı sanatlar üniversitesinde profesörlük yapmaktadır.


Zaha Hadid hakkında detaylı bilgiler için tıklayınız