Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Deprem sigortası aylık mı yıllık mı?

Zorunlu Deprem Sigortası, meskenlere yönelik olarak oluşturulan bir sigorta olarak karşımıza çıkıyor. Peki, deprem sigortası aylık mı yıllık mı?


Zorunlu Deprem Sigortası, meskenlere yönelik olarak oluşturulan bir sigorta olarak karşımıza çıkıyor. 


Deprem Sigortası bir vergi türü olmayıp; Depremin yol açtığı zararın karşılanmasını sağlayan bir sigorta ürünü oluyor.


Bu sigorta, teminatı Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından sunulan ancak poliçe üretimi yetkili sigorta şirketleri ve acentelerince yapılan zorunlu bir sigorta olup, depremin meskenlerde neden olduğu maddi hasarlara karşı teminat sağlamaktadır.


Ancak deprem sigortasının belli bir süre sonra yenilenmesi gerekiyor. peki, deprem sigortası aylık mı yıllık mı yapılır? Deprem sigortası ne zaman yenilenir?


Deprem Sigortası'nın süresi bir yıldır. Sigorta sözleşmesinin her yıl poliçe süresi sona ermeden yenilenmesi gereklidir.


DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçede belirtilmiş limitler dahilinde karşılıyor.


Aşağıda belirtilen bina bölümleri, bir arada ya da ayrı olarak teminat kapsamındadır:


Temeller /Ana duvarlar / Bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar /Bahçe duvarları / İstinat duvarları / Tavan ve tabanlar / Merpenler / Asansörler / Sahanlıklar / Koridorlar Çatılar / Bacalar /Yapının yukarıdakilerle benzer nitelikteki tamamlayıcı bölümleri
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com