Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Deve boynu boru

Pis su ve temiz su giderinde kullanılan geniş kavisli dirsektir. S veya U biçiminde olan boruya verilen addır.Deve boynu boru

Deve boynu boruDeve boynu nedir?Pis su ve temiz su giderinde kullanılan geniş kavisli dirsek. S veya U biçiminde borudur. İngilizce adıyla ‘Swanneck’ olarak da bilinir. 


Deveboynu, pis su tesisatında yön değiştirmesi gereken yerlerde bilhassa tavandan ve tabandan boru döşenirken uygulanır.Boru şebekesi nasıl döşenir, deve boynu boru nerede kullanılır? Pnomatik sistemlerde boru hatlarının bakım ve kontrolü periyodik olarak yapılır. Bu yüzden boru hatları bakımı güçleştirecek dar kanallardan geçirilmemeli ve önüne duvar örülmemelidir. Aksi halde boru hattı üzerinde tespit edilemeyen kaçaklar büyük basınç kayıpları oluşturur.


Dağıtım şebekesinde basınç kaynağı ile kullanıcı arasında % 1-2 eğim bulunur. Yoğuşan suyun basınçlı havaya karışmaması için ana dağıtım şebekesinden ayrılmalar deve boynu ile ve uygun yarıçaplarda yapılmalıdır.


Ana dağıtım şebekesinde boru hatları halka şeklinde döşenir. Bu yöntem ile dengeli ve çabuk bir kullanım sağlanır. Basınçlı hava her iki yönden de sisteme gidebilir. Basınçlı hava işletmenin her bölgesinde kullanılıyorsa başlangıçta oluşturulan halka enine bağlantılarla tekrar halkalara ayrılır.


Pnomatik sistemlerde basınçlı havanın dağıtımı boru ya da hortumlarla gerçekleştirilir. Ana dağıtım şebekesinde kullanılmak üzere aşağıdaki boru malzemeleri seçilebilir:


Bakır, pirinç, alaşımlı çelik, siyah çelik boru, galvanizli çelik boru ve plastik.


Boru hatları kolay döşenebilmeli, korozyona karşı dayanıklı ve ucuz olmalıdır. Kaynaklı borular ucuz ve sızdırmaz olmalarına rağmen kaynak cürufları sisteme zarar vereceğinden pek tercih edilmezler. Galvanizli borular ise tamamen sızdırmaz değildirler. Diğer borulara oranla korozyona karşı dayanıklılığı iyi değildir. Bu yüzden çelik boru kullanıldığında filtre ve su tutucu elemanların önemi daha da artar. Özel kullanım sahalarında ise bakır ve plastik boru seçilebilir.


Kullanım yerlerindeki dağıtım şebekesinde en çok kullanılan hortum, polietilen ve poliamid plastik hortumlardır. Son zamanlarda geliştirilen bağlantı elemanları ile çabuk, kolay ve ucuz bir şekilde döşenirler. Esnekliğin istendiği yerlerde ise kauçuk hortumlar kullanılır. Kauçuk hortumlar aynı zamanda mekanik gerilmelere karşı plastik hortumlara oranla daha dayanıklıdır. Ancak pahalı olduklarından çok kullanılmayan bir hortum çeşididir.Boru hatlarındaki deve boynu denilen U şeklindeki kıvrımların yapılma nedeni nedir?Deve boynu denilen şey aslında bir çeşit boru yardımcı elemanıdır. Boru atlatma işlemlerinde kullanılır. Diyelim ki bir boru üzerinden ona dik bir şekilde başka bir boru geçireceksiniz. Birbirleri ile kesiştikleri noktada bu deve boynu denilen parçayı kullanarak geçiş yapıyorsunuz. Altta kalan boru bu deve boynunun altından geçiyor. Böylece aynı zemine birbirine dik iki boruyu yerleştirebiliyorsunuz.


Deve boynu olan hat sıcak hat ise ilgili hattın olası bir termal şokta kaynak yerlerinden -ki borunun en zayıf noktası burasıdır- çatlamaması için yapılmıştır. Bir nevi kompansatör görevi görür.


Eğer soğuk bir hatta mesela su hattı veya hava hattı gibi o zaman basınç düşürücü olarak kullanılır.


Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları