Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Devremülk cayma hakkı!

Devremülk hakkı için devremülk tesis sahibi ile sözleşme düzenleniyor. Peki, bu tüketiciler bu sözleşmeden dönebilir mi? Devremülk cayma hakkı süresi nedir?


Devremülk cayma hakkı!


634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun Devre Mülk Hakkı başlıklı sekizinci bölümünde düzenlenen hak olup; devremülk, bir bağımsız bölümünün mülkiyetine belirli tarihler içinde sahip olma hakkı oluyor.


Bu hak için devremülk tesis sahibi ile sözleşme düzenleniyor. Peki, bu tüketiciler bu sözleşmeden dönebilir mi? Devremülk cayma hakkı süresi nedir?


Devremülk cayma hakkı

Tüketici, bu Yönetmelik kapsamında düzenlenen sözleşmelerin kurulmasından itibaren on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin cayma hakkına sahiptir.


Cayma hakkının kullanımı

Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin, cayma hakkı süresi dolmadan, şahsi hakka konu ön ödemeli devre tatil sözleşmeleri için yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile ayni hakka konu taşınmaza ilişkin sözleşmelerde ise noterlikler aracılığıyla satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmesi yeterlidir.


Satıcı veya sağlayıcı, Ek-6’da yer alan cayma formunu, sözleşmenin kurulduğu anda yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısıyla tüketiciye vermek zorundadır.


Tüketici, cayma hakkını kullanırken Ek-6’da yer alan cayma formunu kullanabileceği gibi cayma kararını bildiren açık bir beyanda da bulunabilir.


Devre tatil, uzun süreli tatil hizmeti sözleşmeleri ve bu sözleşmelerle birlikte düzenlenmiş olan yeniden satış, değişim ve ilgili diğer tüm sözleşmeler, cayma hakkının kullanılması ile birlikte hiçbir cezai şart ödeme yükümlülüğü olmaksızın kendiliğinden sona erer.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com