Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Devremülk uyuşmazlıklarında nereye başvurulur?

Devremülk satın alan vatandaşlar, yaşadıkları olumsuzluklar için mahkemeye başvurabiliyor. Peki, devremülk uyuşmazlıklarında nereye başvurulur?


Devremülk satın alarak, devremülk satıcısı firma ya da kişi ile sorun yaşayan kimseler, problemlerin çözümü için mahkemeye müracaat edebiliyor.Müracaat edilecek yerler, devremülk bedeline göre belirleniyor. Peki, devremülk uyuşmazlıklarında nereye başvurulur? Devremülk bedeli sınırı nedir?


Devremülk uyuşmazlıklarında başvurulacak yerler


Devremülk uyuşmazlıklarında başvurulacak yerler tüketici hakem heyeti ve tüketici mahkemeleri olarak sıralanıyor.Eğer devremülke ödenen ücret 2 bin 400 TL'nin altındaysa ilçe tüketici hakem heyetine müracaat edilebiliyor.Büyükşehir statüsünde olan illerde 2 bin 400 Türk Lirası ile 3 bin 610 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine müracaat edilebiliyor. Ancak bu sınırın üstündeki devremülkler için tüketici mahkemelerine başvurulması gerekiyor. Vatandaşın ikametgahının bulunduğu yerde tüketici mahkemesi yoksa, asliye hukuk mahkemesinde başvurulabiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com