Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Dikkat! Belgesiz ev satılamayacak!

VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, 31 Aralık itibarıyla Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olmayan binalarda alım, satım ve kiralama işleminin yapılmayacağını bildirdi.


Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, Enerji Kimlik Belgesi'nin 1 Ocak 2020 itibarıyla Türkiye'deki 9,5 milyon bina için zorunlu hale geleceğinin altını çizdi. Takvim Gazetesi'nde yer alan habere göre; Alkin, bu belge ile başlatılacak çalışmaların enerji kaynaklarının etkin kullanılması, israfın önlenmesi ve çevrenin korunmasını sağlayacağını sözlerine ekledi. Gelecek yıl itibariyle EKB'si olmayan binaların ticaret konusu yapılamayacağını söyleyen yıl sonuna kadar bu belgelerin alınması gerektiğini sözlerine ekledi.


Alkin, "Şu anda ülkemizdeki binaların yaklaşık yüzde 10'unu oluşturan 873 bini EKB aldı. Henüz 8,6 milyonu bu belgeye sahip değil. 31 Aralık itibarıyla belgesi olmayan binalarda alım, satım ve kiralama işlemi duruyor." ifadelerini kullandı.


Devletin EKB'yi ciddi şekilde takip ettiğinin altını çizen Alkin, vatandaşların da bu konuyu merkeze almaları gerektiğini söyledi. Özellikle cari açığın azaltılmasıyla enerji konusunun çok önemli olduğunu belirten Alkin, "Aslında kendi cebimiz için bu konuda duyarlı olmalıyız. Enerji kimlik belgesi seviyesi yüksek dereceli olan binaların değeri de yükselecek." şeklinde konuştu.


Son dönemde bazı yetkisiz kurum ve kişilerin sahte EKB'ler hazırladığını söyleyen Alkin, bu konuda ciddi takibin başlatıldığını söyledi.  Alkin, sahtecilik yapanlara karşı devlet kurumlarının çok hassas çalıştığını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının EKB belgesi düzenleyen kurumları ciddi bir şekilde denetlediğini kaydetti.