Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Dikmen

Ankara’nın Çankaya İlçesi’nde bağlı mahalledir. Dikmen; Turan Güneş Bulvarı’nın doğusu Aşağı Dikmen, batısı Yukarı Dikmen olarak ikiye ayrılır. TRT Televizyonu ve MSB Oran Lojmanları buradadır.Dikmen

DikmenDikmen neresidir?Ankara’nın Çankaya İlçesi’nin mahallelerinden biridir. Turan Güneş Bulvarı’nın doğusu Aşağı Dikmen, batısı Yukarı Dikmen olarak adlandırılır. Aşağı Dikmen Muhtarı Hilmi Kaya’nın verdiği bilgilere göre, TRT Oran Binası’ndan Eymür Gölü’ne kadar olan bölüm Aşağı Dikmen; Turan Güneş Bulvarı’nın batısı Yukarı Dikmen Mahallesi’dir. 

Aşağı Dikmen’de İlkbahar Mahallesi, Y. Dikmen'de Dikmen Vadisi'nin 3.4. etaplarında kentsel dönüşüm uygulanmaktadır. Dikmen’in tarihçesi nedir?Dikmen Mahallesi daha önce Dikmen Köyü olarak geçiyordu. 1980'den sonra bölgede kentleşme başladı; daha sonra 1985’te MSB Lojmanları hayata geçirildi. Dikmen’in posta kodu nedir?Dikmen Mahallesi’nin posta kodu şöyledir: 06450Aşağı ve Yukarı Dikmen muhtarlarının iletişim bilgileri nelerdir? Aşağı Dikmen Muhtarlığı


Muhtar: Hilmi Kaya


Adresi: A. Dikmen Mah. 578. Sok. No:7/A


Telefon: 0312 490 02 90


Yukarı Dikmen Muhtarlığı


Muhtar: Abidin Aslan 


Adres: Turan Güneş Blv. 42.Sok. Tapu Kadastro Karşısı


Telefon: 0312 491 38 93 


Dikmen
Dikmen Vadisi

Dikmen hangi konularda haber oldu?Ankara'daki yıkım zorlu geçiyor! (Emlakkulisi.com, Mart 2013)


Ankara Dikmen Vadisi'nde yıkımlar zorlu geçiyor. Mahalle sakinleri yıkımı engellemek için yıkım ekiplerine zorlu anlar yaşatıyor...


Ankara Dikmen Vadisi'nde yapılması planlanan yıkım, mahalle sakinleri tarafından engellendi. Gecekonduların yıkılmasını istemeyen mahalle sakinleri, yıkım ekiplerine engel olmak istedi. Yıkım ekipleri yıkımı çalışmalarını gerçekleştiremedi.Çankaya'da bazı bölgeler riskli alan ilan edildi! (Emlakkulisi.com, Ocak 2013)


Ankara Çankaya'da İlker, Metin Akkuş ve Yukarı Dikmen mahalleleri'nde bulunan bazı bölgeler riskli alan ilan edildi. Ankara İli, Çankaya İlçesi, İlker, Metin Akkuş ve Yukarı Dikmen mahalleleri sınırları içerisinde bulunan bazı bölgeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 20/12/2012 tarihli ve 2237 sayılı yazısı üzerine, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 2 nci maddesine göre riskli alan ilan edildi.Melih Gökçek mahkemenin red kararına rağmen Dikmen Vadisi'nde gecekondu yıkımı yapacak! (A.A., Mart 2012)


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Dikmen Vadisi Son Etap Kentsel Dönüşüm ve Değişim Projesi planlarına ilişkin yürütmeyi durdurma kararının, gecekonduların yıkım sürecini etkilemeyeceğini, havalar ısınır ısınmaz yıkıma başlayacaklarını bildirdi. 


Melih Gökçek, eşi Nevin Gökçek ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla belediyenin kadın çalışanlarıyla öğle yemeğinde bir araya geldi. Gazetecilerin karara ilişkin sorularını yanıtlayan Gökçek, Ankara 8. İdare Mahkemesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararının, gecekondu yıkım sürecini etkilemeyeceğini belirtti. Gökçek, şunları kaydetti: 

"Hiçbir şekilde etkilemez. Gecekonduların projeyle direkt ilgisi yok. Gecekondular, kaçak gecekondular, onlar her halükarda yıkılır. Havalar ısınır ısınmaz yıkacağız. Proje olsa da olmasa da yıkacağız onları. Proje iptal olur, ertesi gün yeniden imzalanır çıkar, o bir sorun değil ki. En fazla bir ay gecikir, o bir problem değil ki o kararın kesinlikle kalkacağına inanıyorum.” 


“Bu sene orayı yıkacağız ve başlayacağız inşallah”


Mahkemenin kararına hayret ettiğini dile getiren Gökçek, karara itiraz edeceklerini ve gerekli yasal girişimlerde bulunacaklarını bildirdi. Planı hazırlayan daire başkanının “yeterli olmadığı” gerekçesiyle kararın alındığını ifade eden Gökçek, özetle şu değerlendirmede bulundu: 


“Planları yapanların A grubu planlama karnesi yokmuş. Karneyi alanlar özel sektördür. Memur olan kişi gidip de proje çizmediği için herhangi bir şekilde böyle bir şey çıkartmasına ihtiyacı yok. Bizde değil, TOKİ'de bu böyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığında bu böyle, bütün Türkiye'deki belediyelerde bu böyle. 30 yıldan sonra yeni bir karar. Karar mahkeme kararı olunca bir şey diyemiyorsun. Mantığımıza yatmıyor, ama mahkeme kararı, ne yapalım. İnanıyorum ki bu yanlış karar da inşallah bir üst mahkemeden şu veya bu şekilde döner. Değilse de hukuki olarak çözümünü ararız, yönetmelik değişikliği ise gider bakanlıkla onu konuşuruz, çözeriz Allah'ın izniyle sorunu, önemli değil. Dikmen Vadisi'nin bir an geriye kalmasını istemeyiz. Bu sene orayı yıkacağız ve başlayacağız inşallah.” 

Konuya ilişkin başka bir soruyu yanıtlayan Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi şehir plancıları kadrosunun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye'nin en kuvvetli iki kadrosunu oluşturduğunu ifade ederek, “Dolayısıyla bu kadar kuvvetli bir kadronun yapmış olduğu planlarda kalkıp bazı imzaları aramanın mantığını anlayabilmek mümkün değil. Öyle zannediyorum diyorlar ki 'Siz özel sektöre yaptırın bunu, örneğin Şehir Plancıları Odasına yaptırın'. Şehir Plancıları Odasına ben samanlık peyzajı bile çizdirmem.”


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, Anneler günü konut kampanyaları