Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Dikran Masis – Eskidji

Eskidji Müzayede Evi’nin sahibi, Eskidji Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı. Dikran Masis Türkiye'nin en ünlü emlakçılarından biri.Dikran Masis – Eskidji
Dikran Masis ve eşi Yasemin MasisDikran Masis kim? 


Dikran Masis, Eskidji Müzayede Şirketi’nin sahibi ve Eskidji Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı. Dikran Masis, 4. evliliğini Yasemin Öztürk ile yaptı. Kendisinden 35 yaş küçük olan Yasemin Hanım ise iç mimar.


Önceki evliliklerinden 3 çocuğu bulunan Ermeni asıllı Dikran Masis, Nükhet Duru ile de bir dönem evli kaldı. Dikran Masis'in Nükhet Duru ile evliliğinden Cem isminde bir oğlu var. Başarıllı işadamı, 4. evliliğini Yasemin Hanım'la 2009 yılında yaptı.Dikran Masis, eşine nereden villa aldı?


Eşi için her yıl servet değerinde yaş günü armağanları alan ünlü işadamı Dikran Masis, bu sene de geleneğini bozmadı. İç mimar olan Yasemin Hanım'la her yaz Fransa'nın sosyetik tatil bölgesi St. Tropez'e giden işadamı Masis, buradan bir villa aldı.


Masis'in St.Tropez'deki havuzlu villası için 3 milyon euro ödediği iddia edildi. Dikran Masis, Yasemin Hanım'a 31. yaş gününde 5.2 milyon dolarlık bir villa, 32. doğumgününde ise 2 milyon dolarlık bir yat satın almıştı.


Takvim Gazetesi’nin 10 Aralık 2013 tarihli haberine göre; 'Benim gibi paralı adamlara ilgi duyan kadınlar bizi kart finans olarak görüyor' sözüyle olay yaratan Dikran Masis, eşi Yasemin Hanım'a 33. yaş hediyesi St. Tropez'de 3 milyon euro'ya lüks bir villa aldı...


İç mimar olan Yasemin Hanım'la her yaz Fransa'nın sosyetik tatil bölgesi St. Tropez'e giden işadamı, eşinin buraya olan tutkusunu bildiği için doğumgünü öncesi harekete geçti. Emlak sektöründeki başarısıyla tanınan Dikran Masis, yardımcılarını devreye sokarak dünyaca ünlü yıldızların da evlerinin olduğu St. Tropez'de istediği gibi bir villa buldu. Masis'in Fransa'nın en pahalı bölgelerinden St.Tropez'deki havuzlu villası için 3 milyon euro ödediği iddia edildi. Dikran Masis, bu sürprizini önceki gün eşine açıkladı ve villanın anahtarını Yasemin Hanım'a teslim etti. Dikran Masis eşine daha önce neler almıştı?


Yasemin Hanım'a 31. yaş gününde 5.2 milyon dolarlık bir villa, 32. doğumgününde de 2 milyon dolarlık bir yat satın alan Dikran Masis, bu seneki görkemli hediyesiyle de eşinin kalbini bir kez daha fethetti. Dikran Masis'le 4 yıldan beri yürüttüğü mutlu evliliği kadar iç mimar alanındaki başarısıyla da dikkat çeken Yasemin Masis ise dillere destan 33. yaş günü armağanıyla yine çevresindekileri kıskandıracak! Yasemin Masis, bir röportajında en sevdiği tatil yerinin St. Tropez olduğunu açıklayınca eşi buradan villa aldı.Dikran Masis, Beykoz’dan ne zaman villa aldı?


Ermeni asıllı işadamı Dikran Masis, 35 yaş küçük eşine doğumgününde Beykoz'dan ultra lüks bir villa hediye etti. Masis, bu villayı işadamı Alican Ulusoy'dan aldı...


Takvim Gazetesi’nin 30 Ocak 2011 tarihli haberine göre; ünlü emlakçı Dikran Masis, güzel eşine verdiği doğumgünü hediyesiyle jet sosyetenin gündemi oldu... Eskidji Müzayede Şirketi'nin Ermeni asıllı sahibi Masis, 2009 yılında hayatını birleştirdiği eşi Yasemin Masis için kesenin ağzını açtı. İşadamı, kendisinden 35 yaş küçük eşini hediyesiyle mest etti.


Dikran Masis, 31 yaşına basan eşi için Beykoz'daki Hisar Konakları'ndan lüks bir villa satın aldı. Masis, daha önceleri genç işadamı Alican Ulusoy'a ait olan bu villa için tam 5.2 milyon dolar ödedi. Eşinin bu muhteşem armağanı karşısında havalara uçan Yasemin Masis, şimdi evi yeniden dekore ettiriyor.


Toplam 9 villadan oluşan Hisar Konakları'nda Yıldırım Demirören gibi isimler oturuyor. 750 metrekarelik 4 katlı villalarda, 7 yatak odası ve 3 oturma odası var. Özel havuzlu villalarda asansör, şömine ve jakuzi bulunuyor.Dikran Masis aldığı Tavuk Adası ne zaman turizme açıldı?


Anadolu Ajansı’nın (A.A.) 30 Temmuz 2012 tarihli haberine göre; Ayvalık'ta Cunda Adası'nın karşısında bulunan, 2005'te 14 dönümlük tapulu alanı iş adamı Dikran Masis tarafından satın alınan adanın turizme açılması için çalışma başlatıldı.


Toplam 17 dönümlük Tavuk Adası'nın 14 dönümlük tapulu alanını satın alan Dikran Masis'e daha sonra talep üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca harap kilisenin bulunduğu yaklaşık 3 dönüm arazi restore edilmek üzere tahsis edildi.


Çeşitli hukuki ve bürokratik çalışmalar sonrasında adaya, eski ihtişamlı günlerine döndürülmesi için ilk kazma vuruldu. Balıkesir Müze Müdürlüğü başkanlığında, Masis'in sahibi olduğu şirket, temel izi kazı çalışmalarına başladı.

40 kişilik ekiple gerçekleştirilen çalışmaları yakından takip eden Dikran Masis, söylentilerin aksine burada kendine özel bir ev yapmayı düşünmediğini ifade etti.


Kısa süre önce başlayan kazı çalışmalarında çok enteresan yerlerin ortala çıkarıldığını belirten Masis, ''Takriben 150 odalı bir manastırdan bahsediliyor. Şu anda 150 odayı görmek mümkün değil ama çok güzel, çok sempatik odalar çıkıyor. 15-20 metrekarelik odalar. U harfi şeklinde bildiğim kadarıyla. Tamamen poyraza kapalı. Arkadaşlar çok yoğun çalışıyorlar. Çok güzel çalışıyorlar'' dedi.


Adadaki kilisenin yaklaşık 450 yıllık tarihe sahip olduğunu ifade eden Masis, ''Şu an gördüğümüz yapı ise 1800'lü yılların sonlarına doğru yapılmış ve 1948'de dinamitlenmiş. Gördüğüm kadarıyla dinamitten daha fazla hasarı insanlar vermiş. Bütün taşları taşımışlar karşı tarafa, Cunda'ya. Ya evlerde temel altı taşı diye kullanmışlar ya da evlerin bahçelerini yapmışlar. Üzücü ama kurtarabildiğimiz kadarını kurtaracağız'' diye konuştu.


Kilisenin kazı çalışmalarından sonra restore edileceğini ve müze olarak düzenleneceğini belirten Masis, şunları kaydetti:


''Bence inşaat biraz uzun sürecek çünkü taş dokusuna bakıyorum sarımsak taşı var. Eski kara bir taş. Arada tuğlalar var. Yani zor bir inşaat. Zor bir taş dokusu. Ustaları getirmemiz, eğitmemiz lazım. Pek alışık olmadıkları bir doku. İki senede bitiririz gibi geliyor. Adanın geri kalan kısmını günübirlik turizme açmak istiyorum. Restoranlar, kafeler, plajlar olsun. Ayvalık'ta denize girilebilecek bir yer yok. Denize girmek isteyenler biliyorsunuz ki motorlara binip yakın koylara gidiyor. Bunun dışında bir amacımız şu anda yok. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na geçti bu adalar, sahiller. Onlar onaylarsa çevre düzenlemesini Yıldız Üniversitesi'ne vermek üzereyim. Yıldız Üniversitesi'nin başkanlığında dünya çapında bir yarışma açmak istiyorum. Türkiye'deki mimarlara saygım var. Hanımım da oğlum da mimar ama olsun. Çok çok güzel yapmak lazım. O yüzden UNESCO'nun organize ettiği bir mimari yarışma açacağız. Bütün dünya mimarlarına açacağım. Bütün dünya çevre düzenleyicilerine açacağız.''


Projeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunacağını, onaylananı hayata geçireceğini söyleyen Masis, ''Manastırı restore ettikten sonra bu otları böyle bırakamazsınız. Buraya anormal yapılar yapıp manastırı boğamazsınız. Çok dengeli gitmesi lazım. Var gücümüzle çalışacağız. İnşallah güzel bir şey çıkacak, Ayvalık'a çok değer katacağına inanıyorum'' dedi.


Masis, turistik bir tesis gibi düzenleyecekleri adada kesinlikle konaklamaya yönelik ya da kendine özel bir yapı olmayacağını belirterek, adanın günübirlik turizme açılacağını ifade etti.


Ayvalık Kaymakamı Nihat Nalbant da adanın bir bölümünün Masis'e ait şirketin olduğunu, bir kısmının ise hazine arazisi olarak geçtiğini belirterek, ''Hazine arazisi talep üzerine tahsis edildi. Orada izinle temel açma çalışmaları yapılıyor. Kazı çalışmalarına Balıkesir Müze Müdürlüğü başkanlık ediyor'' diye konuştu.Dikran Masis, TEV’in Beylerbeyi Koruluk'taki evini kaça aldı? 


Mülkiyeti Türk Eğitim Vakfı'na ait olan, Beylerbeyi Koruluk'ta 1.160 metrekare arsa içinde, 400 metrekare kullanım alanlı, deniz manzarah müstakil ev, geçen hafta Vakıfta 4 milyon TL bedelle açık arttırmaya çıkmıştı. Hürriyet Gazetesi’nin 23 Mart 2011 tarihli haberine göre; 6 iştirakçinin katılımıyla kıran kırana geçen ihalede ipi göğüsleyen 6.500.000 TL bedelle en üst teklifi veren Dikran Masis'in oğlu Mark Masis olmuş.Dikran Masis, Kanlıca’daki villasını kaç milyon dolara sattı?


Eskidji Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Dikrar Masis, Kanlıca Mihribat Korusu'na komşu 3 tripleks villadan oluşan malikanesini 20 milyon dolara sattı.


Milliyet Gazetesi’nde 27 Aralık 2009 tarihinde Tebernüş Kireçci imzasıyla yayımlanan bir habere göre; Masis'in 5 yıl önce satın aldığı 3 tripleks villadan oluşan malikanenin 7 bin metrekare arsası bulunuyor. Toplam 3 tripleks villadan oluşan malikanenin birini dikran Masis, diğerini oğlu Mark Masis kullanıyordu. 3. villa ise müze olarak değerlendiriliyordu.Yüzme havuzu ve tenis kontu bulunan Villa'yı Masis 2004 yılında Behçet Yücel'den satın almıştı.

Toplam 13 personelin çalıştığı villanın sabit giderlenden ve yönetimindeki zorluklardan usanan Dikran Masis, villayı satmayı uzun süredir düşünüyordu. Masis özel sohbetlerinde, "Bu bir evre. İnsanlar önce apartmanda yaşar. Sonra villaya taşınır. Daha sonra tekrar apartmana döner. 13 personelin olduğu ev mi olur? Fabrika mı işletiyorum. Her şey otomatikleşti. Modern çağda fabrikalarda bile 13 kişi çalışmıyor" dediği biliniyor.


Masis'in malikanesine Finansbank'ı Yunanlı NBG Bank'a satan Türkiye'nin en zengin işadamlarından Hüsnü Özyeğin müşteri olmuştu. Masis'in 42 milyon dolar istediği malikaneye Özyeğin 30 milyon dolar teklif etmişti. Bir tavla partisinde espriyle başlayan pazarlık aylarca sürmüştü. Türkiye'nin önde gelen bir çok işadamının malikaneye müşteri olduğu fakat fiyatta anlaşamadıkları için satış işlemi gerçekleşmemişti.


Masis'in yeni malikanesinin sahibi Özdemir Sabancı'nın karısı Sevda Sabancı ve kızı Serra Sabancı oldu. Dikran Masis'in Büyükdere Caddesi'nde 350 metrekare alanlı bir penthouse bir residence daireye taşındığı öğrenildi.

Kanlıca sırtlarında yer alan malikanenin satışı son yıllarda İstanbul boğazı sırtlarında gerçekleşen en yüksek rakamlı satış oldu. 20 milyon dolarlık satış son yıllardaki bir çok yalı satışını bile geçti.


Rekor villadaydı


Bundan önce boğazdan gerçekleşen en büyük villa satışı 2009'ın ilk yarısında gerçekleşmişti. 58 milyon TL ödeyerek TMSF'den Uzanlar'a ait Afif Ahmet Paşa Yalısı'nı satın alan Suzan Sabancı Dinçer 7 milyon TL'ye Vaniköy Andiçen Villaları'ndaki villasını Ora Anadolu Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Karamancı'ya satmıştı.

Büyük gayrimenkul alıp satıyor


Dikran Masis Ayvalık'ta Tavuk Adası'nda Rahmi Koç ile komşu. Ortadaki 3 milyon metrekare araziyi almak için iki ünlü işadamı 5 yıldır yarışıyor. Dev gayrimenkul alıp satmalarıyla ünlü olan Dikran masis geçtiğimiz yıllarda Kanlıca'daki yalısını da bir işadamının verdiği astronomik rakam üzerine satmıştı.


Masis satıştan elde ettiği para ile Şişli'de 20 suitlik Eskidji Otel projesini hayata geçiriyor.


Kanlıca'da kimler oturuyor?


Boğazın Anadolu Yakası'ndaki en önemli noktalarından birisi olan Kanlıca onlarca ünlü işadamı ve sanatçının mekanı. Sezen Aksu, Burak ve Sezgin Elmas, Reha Kora, Sedat Üçgünel, Erbakan oğlu Fatih Erbakan, Şehmus Tatlıcı ve Mustafa Tatlıcı bulunuyor.Dikran Masis ve Eskidji iletişim bilgileri nelerdir?


Eskidji Yenibosna


Adres: Sanayi Caddesi Vadi Sokak No:2 Yenibosna 34197 Bahçelievler / İstanbul 

Tel:   0212 454 11 00 (pbx) 

Faks: 0212 652 30 15 

Email: bilgi@eskidji.com

 


Eskidji Şişli 


Adres: Abide-i Hürriyet Cad. Geçit Sokak  No:8 Şişli / İstanbul 

Tel: 0212 296 00 42 – 296 00 49

Fax: 0212 296 00 78 

Email: sisli@eskidji.com


Web: www.eskidji.com